Az éves állami rajzfilm-támogatás mintegy 20-szorosából készül 12 részes animációs tévésorozat Arany János Toldijából.
Kereken egymilliárd forintos összeget biztosít a kormány, hogy az idei Arany János-emlékév keretében egy 12 részes rajzfilmsorozatot készítsenek az egyik legismertebb magyar elbeszélő költeményből, a Toldiból. A dolog egyik furcsasága hogy áprilisban Prőhle Gergely, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára azt nyilatkozta: még 1 milliárdot nem költöttek el az emlékév 4,2 milliárdos keretéből.
- Nagyon meglepett a hír, mert az egész rajzfilmes szakma nagyjából 50 millió forintos állami támogatást kap egy év alatt a Magyar Nemzeti Filmalaptól - mondta lapunknak Sikur Mihály rajzfilm-rendező. A szakember szerint az is furcsa, hogy már megvan egy összeg, amiből a filmek készülnek, de még nem tudunk a filmek készítőiről, terveiről semmit. - Olyan, mintha a gombhoz varrnánk a kabátot - tette hozzá Sikur.
A szakember szerint az egymilliárdos költség nem tekinthető túlárazottnak, csak azért tűnik soknak, mert az eddigi rajzfilmek aránylag kisebb pénzből készültek. Ma már vegyes - két- és háromdimenziós - technikával készülnek az alkotások. A számítógépes, háromdimenziós technika olcsóbb, mert a meglévő modellek újra és újra felhasználhatók. Ez a technika viszont még Magyarországon gyerekcipőben jár, jó példa erre a gyenge minőségű, sok bírálatot kapó 2008-as Kis Vuk.
Telefonon értük el Jankovics Marcell filmrendezőt, aki elmondta: csak tanácsadóként vesz majd részt a készítésben, de egyelőre annyit tud a projektől, hogy a Toldi 12 éneke alapján, televízióra készül a 12 részes sorozat, valószínűleg 26 perces epizódokkal.
Daliás idők címmel, 1984-ben már készült egy egész estés animációs film Arany János Toldi-trilógiájából. Pálfi György rendező nagyjátékfilm-terve viszont 2014-ben kútba esett. A Nemzeti Filmalap ugyan 900 millió forinttal támogatta volna Pálfi, nagyszabású akciójelenetekkel tarkított filmtervét, de mivel a költségvetést 2,5 milliárdra tervezték, végül nem kapták meg a támogatást.
Ennyibe kerültek:
Hugó, a viziló (1975) 270 millió forint
Vuk (1981) 320 millió forint
Nyócker! (2004) 78 millió forint
Macskafogó 2 - A Sátán macskája (2007) 600 millió forint
Kis Vuk (2008) 1,4 milliárd forint
Az ember tragédiája (2011) 620 millió forint