Forrás: Thinkstock
Magyarország is bevásárolhatott abból a kémprogramból, amit az izraeli NSO Group értékesít, és amit a terroristák kiszűrése mellett újságírók, civil aktivisták, politikai szereplők megfigyelésére is használnak. Az amerikai Huffington Post cikkében azt írja, hogy az izraeli vállalkozás kizárólag kormányzati szervekkel üzletel. Az NSO Group még korábban határozottan elutasította a vádakat – miszerint technológiáját politikai célokra használnák fel –, állítják, törvényes keretek között értékesítik a programjaikat.
Az Index három éve írt arról, hogy egy angol cég Magyarországnak is eladta az internetes böngészőnek álcázott FinSpy nevű kémprogramot. Ezt eredetileg bűnügyi megelőzésre találták ki. Aztán kiderült, Bahreinben demokráciapárti aktivisták ellen használták.
A kanadai kiberbiztonsági csoport, a Citizen Lab jelentése szerint ugyanakkor a cég programjait a kormányok gyakorlatilag arra használják, amire akarják. Több újságíró és aktivista felvette korábban a kapcsolatot a kanadai csoporttal, akik telefonjaikra több gyanús üzenetet is kaptak. Később kiderült, az üzenetek hátterében az NSO Group kémprogramja áll. A kanadai csoport újabb jelentésében biztosra veszi, hogy a kétes kémprogramot Magyarország mellett olyan országok is beszerezték, mint Törökország, Szaúd-Arábia vagy Üzbegisztán.
Hogyan működik? Akit meg akarnak figyelni, az kap egy üzenetet a telefonjára, és ha erre válaszol, aktiválódik a kémprogram. Ezután pedig minden adatot, SMS-t és e-mailt meg tudnak figyelni.