Naponta átlagosan 4961 lépést tesznek meg az emberek a világon – derült ki az amerikai Stanford Egyetem elemzéséből. A kutatók 111 országban több mint hétszázezer ember mozgását vizsgálták nagyjából 95 napon át, méghozzá egy Argus nevű telefonos alkalmazás segítségével. Ebből kiszámították, hogy a hongkongiak teszik meg naponta átlagosan a legtöbb, 6880 lépést, az indonéziaiak pedig a legkevesebbet, mindössze 3513-at.
A szakemberek a „testmozgási egyenlőtlenség” fogalmát használták tanulmányukban, ami a legfittebbek és leglustábbak közötti különbséget jelenti. Kimutatták: minél nagyobb a testmozgási egyenlőtlenség, annál magasabb az elhízottak aránya egy országban.
– Svédország egyike azon országoknak, ahol a legkisebb a különbség a népesség legmozgékonyabb és leglustább hányada között. Itt az egyik legalacsonyabb az elhízottak aránya is – magyarázta Tim Althoff, a kutatók egyike.
– Az Egyesült Államokban és Mexikóban nagyjából ugyanannyi lépést tesznek meg naponta az emberek, az USA-ban mégis magasabb az elhízottak aránya. Japánban viszont a férfiak és a nők átlagosan ugyanannyit mozognak, és az elhízottak aránya is alacsony.
A tanulmány szerint a magyarok az átlagnál többet gyalogolnak, körülbelül 5300-5500 lépést tesznek meg naponta. Igaz, az egyenlőtlenség ettől még elég nagy, hiszen hosszú ideje az élmezőnyben vagyunk az elhízott nemzetek között. Hogy miért gyalogolunk mégis sokat, az valószínűleg több egyszerű okra vezethető vissza. A falvakban, kisvárosokban az emberek biciklivel vagy gyalog intézik teendőiket, a nagyvárosokban meg elég csak arra gondolni, hogy egy-egy bevásárlás valamelyik üzletközpontban hány lépést is igényel.
A kutatók szerint ezek az információk segíthetnek a városok megtervezésében, átalakításában, hogy azok több mozgásra ösztönözzék a helyieket. Évente ugyanis több mint ötmillió ember hal meg azért, mert keveset mozog.