Aktuális

Jól hangzik, de leégéskor árt a mentolos fogkrém - 7 tévhit

Balajti Péter

Létrehozva: 2017.07.22.

<p>Szinte minden egészségügyi problémára létezik jól ismert módszer, ám számos tévhit akad köztük, amelyekkel inkább ártunk, mint segítünk. A Cheapism portál gyűjteményéből válogattunk.</p>

Tévhit: Papírzacskó segít a szapora légzésen

Filmekből jól ismert helyzet, hogy- ha valaki hiperventillál, akkor egy kisebb papírzacskóba lélegezve rövid időn belül megnyugszik. Bár a módszer pánikroham esetén tökéletesen működik, a szapora légzést nem csak az válthatja ki, és bizony más esetekben az oxigén mennyiségének csökkentése tovább ronthat a helyzeten.

Megoldás: Igyekezzünk megnyugtatni az illetőt, majd forduljunk vele orvoshoz, hogy kiderüljön, mi állhatott a szokatlan reakció hátterében.

Tévhit: Kávé javít a részegségen

Ha a fáradt emberbe képes lelket lehelni a kávé, akkor az elázottal is csodát tehet – gondolhatnánk. Csakhogy a feketeleves vízhajtó, márpedig a bepiáltat a kiszáradás fenyegeti, így a kávé kifejezetten árthat neki.

Megoldás: A vér alkoholtartalmának csökkentése, melyre tökéletesen alkalmas a nagy mennyiségű csapvíz.

Tévhit: Tűz űzi el a kullancsot

Logikusnak tűnhet, hogy az állatok félnek a tűztől, és a belénk csimpaszkodott rovar is inkább menekülőre fogja. Ám  valójában egy ilyen helyzetben a kullancs még mélyebbre fúrhatja magát, illetve juttathatja a méreganyagait az emberbe.

Megoldás: Használjunk kullancscsipeszt, melynek alkalmazása egyszerű és biztonságos.

Tévhit: A hányás megoldás a mérgezésre

Jól ismert, hogy azt, aki túl sok gyógyszert vett be, meghánytatják. Ugyanakkor ez a módszer kifejezetten veszélyes az olyan embernél, aki véletlenül mérgező háztartási vegyi anyagot nyelt. A hányással visszajuttatott maró kemikáliák ugyanis súlyos károkat okozhatnak, többek közt az illető nyelőcsövében.

Megoldás: Azonnal hívja a mentőket és diktálja be az adott háztartási anyag összetevőit, valamint olvassa fel a címkén található figyelmeztető tájékoztatót.

Tévhit: Pia véd a kihűléstől

Az alkohol melegséggel tölti el az embert, ám hiába tűnik ész-szerűnek, hogy a kihűléssel fenyegetettet szesszel kínáljuk, azzal csak ártanánk neki. Abban az esetben ugyanis a véredények kitágulnak, és ez csak fokozná a hőveszteséget.

Megoldás: Vigyük a kihűlt embert meleg helyre, szabadítsuk meg a nedves ruháitól és burkoljuk be száraz, meleg takarókba.

Tévhit: Napégést tompít a mentás fogpaszta

A hűs, mentolos krém adja magát, hogy a pecsenyevörössé sült bőrt megnyugtassuk vele. Ám a fogkrém számos olyan vegyi anyagot tartalmazhat, amely veszélyes lehet a sérült bőrfelület számára, ráadásul a paszta megakadályozza a bőr szellőzését, légzését.

Megoldás: Óvatosan, hideg vízzel csökkentsük az adott felület magas hőmérsékletét.

Tévhit: Meleg kell a ficamra

Úgy érezheti, hogy a meleg borogatásnál nincs jobb a rándulásra, pedig a hő megnöveli a duzzanatot. 

Megoldás: Jeges borogatás, bandázs, pihentetés, felpolcolás.

Vámos Erika: Óvatosan a hűtőfürdővel

A Több mint TestŐR című tévéműsor szerkesztő-műsorvezetője azt mondja, a hűtőfürdős lázcsillapítás is jórészt tévhit. – Amerikában és Nyugat-Európában azt vallják, és magam is elfogadom, hogy felejtsük el a lázcsillapítást, mert azzal a szervezet kórokozót pusztít és gyógyulást segít. Bár 42 fokos láz esetén, a lázgörcsöt elkerülendő, lehet, élnék vele, de alatta nem.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek