Sok a bohóc Magyarországon, de igazán jó kevés van – állítja Méhes Csaba pantomimművész. Az 1970-es évek óta most először indul itthon bohócképzés az artistaiskolában. Az induló osztály egyik vezetője Méhes Csaba, aki elmondja, mitől jó a bohóc.
– Rengetegen dolgoznak ugyan most is a szakmában, de nagyon sok bohóc egyszerűen ijesztő, zargatja az embereket. A baj ezzel elsősorban az, hogy a gyerekek gyakorlatilag befogadóak mindennel, sajnos ezáltal a silány minőséggel is – meséli Csaba, aki szerint az igazi bohócsághoz szükség van egyfajta belső pluszra.
– Ez a szakma csak félig tanulható, ha valakiben nincs meg a belső érzék, akkor a szórakoztatás átcsaphat ripacskodásba. Az iskolában olyan tárgyakat tanítunk, amik a bohóclét alapjaihoz szükségesek, a többit maguknak kell hozzátenni. Például lesz cirkusztörténet, pantomim-, tánc- és zeneóra, még sminkelni is megtanítjuk őket. Egy idő után szakosodni is lesz lehetőségük a hallgatóknak, hiszen sokféle bohóc létezik. Van, aki artista és bohóc egyben, de van, aki inkább a klasszikusabb irányt érzi magáénak. A szak egyfajta hiánypótlás, mert nem tűnnek el sosem a bohócok, de fontos, hogy minőségileg is olyat nyújtsanak, hogy az embereknek ne a horrorfilmes ijesztgetés jusson eszükbe, ha a cirkuszra gondolnak – mondja lelkesen Csaba.
Az OKJ-s képzés szeptembertől indul és két évig tart a Baross Imre Artistaképző Szakgimnáziumban.