Az orvosi kamara nem tartja felkészültnek a társadalmat a kegyes halál bevezetésére. Olvasóink több mint nyolcvan százaléka támogatná.
Arra kértük olvasóinkat, foglaljanak állást az egyik legmegosztóbb kérdésben: vethessen-e véget az orvos kegyes halál útján a beteg szenvedéseinek, vagy inkább ne avatkozzon a természet rendjébe?
A Bors olvasói megdöbbentő fölénnyel az aktív eutanázia mellé álltak. A szavazók 64 százaléka támogatná, további 18 százalék "jónak tartja" az eutanázia lehetőségét. Azaz 82 százalékuk van amellett, legyen joga a betegnek eldönteni, meddig küzd a fájdalmaival.
Nem bírom tovább! – mondta a férfi
Nem ritka, hogy súlyos állapotuk miatt az emberek interneten kérnek segítséget. Nemrég egy megdöbbentő felhívásra bukkantunk. “Stroke-on átesett szívbeteg, mozgássérült férfi vagyok. Sajnos hazánkban nem engedélyezett az eutanázia, viszont Hollandiában, Svájcban elvégzik... Szponzort keresek (cég, magánszemély), aki útiköltségem, orvosi ellátásom fedezné...
Nem bírom tovább!!!" – írta a kétségbeesett férfi, akit a megadott e-mailen már nem tudtunk elérni. Az eutanázia fő ellenérve, hogy az orvos mindenképpen gyilkosságot követne el, de legalábbis öngyilkosságban segédkezne, amit esküje is egyértelműen tilt.
Több halálos beteg megváltásnak érezné
Lapunknak név nélkül egy klinikai orvos arról beszélt, egy szakmai konferencián az aneszteziológusok álltak ki az "életvégi döntések" szabályozásának újragondolása mellett.
– Nem könnyű megnyugtatni egy nyirokrákos beteget, amikor egészen konkrétan azt kéri az orvostól, hagyja meghalni. Intenzív osztályos orvosoktól hallom, évi 5-6 alkalom biztos van, amikor a beteg, a cselekvőképtelen ápolt, vagy egy hozzátartozója a kezelése felfüggesztését kéri – mondja az orvos. Szerettük volna az orvosi kamara hivatalos állásfoglalását is kérni, de hiába próbálkoztunk többször is. Ahogy a témát írásban ismertettük, egy ígéretet kaptunk Éger István elnök titkárságáról, "esetleg" visszahívja lapunkat. Korábban mindenesetre azt mondta: a társadalom nincs felkészülve az eutanázia bevezetésére.
– Nem az élet bírói az orvosok. Hippokratész óta az orvosi iskolák mindegyike a gyógyítást, az élet védelmét deklarálja, ez pedig az élet aktív elvételét, ha úgy tetszik, gyilkosságot jelentene. Az orvosi kamara etikai kódexe ma is kirívóan súlyos etikai vétségnek minősítené, ha egy orvos halálba segítené betegét, vagy segédkezne öngyilkosságában – szögezte le az elnök korábban.
A halált nem szabad siettetni
A Magyar Katolikus Családegyesület (MAKACS) válaszolt kérdéseinkre, úgy tartják: a halált nem szabad siettetni.