Tavasszal sokan a bodza virágára fektetik a hangsúlyt, azonban a szép piros bogyókról sem szabad megfeledkeznünk. Amellett, hogy nagyon egészséges, sok finomságot és érdekességet is készíthetünk belőle. Ám mielőtt bármibe belekezdenénk, érdemes gumikesztyűt húzni, ha nem akarunk utána lila kezet.
Művér
A gyerekek szórakoztatására érdemes kipróbálni az ehető művért. Ehhez csupán sűrű, cukros főzetet kell készíteni, majd a bodza levét beletölteni. Ne tegyük bele az összeset, különben túl vörös lesz és nem kelti igazi vér hatását.
Lekvár
Elkészítése hasonló, mint a többi gyümölcsből készült lekváré, ezt azonban megbolondíthatjuk egy kis almával vagy szederrel. A bogyókat mosás után cukorral és citromsavval főzzük meg, majd turmixoljuk le. Tegyük vissza forrni még egy kicsit, majd töltsük üvegekbe. Aki nem szereti, ha magok vannak benne, le is szűrheti dunsztolás előtt.
Gyümölcstea
Elkészítése egyszerű: a bogyókat csupán le kell szárítani, majd fogyasztás előtt, hasonlóan a többi teához, elég csak forró vízben teatojásban megfőzni. Ízlés szerint tehetünk bele cukrot és citromlevet is.
Hozzávalók:
10 dkg vaj
8 dkg kristálycukor
2 db vaníliás cukor
1 db citrom (héja és leve)
pici só
2 db tojás
1 dl tejföl
25 dkg liszt
1 sütőpor
megtisztított bodzabogyó
Az olvadt vajat és a cukrot habosra keverjük, és a többi hozzávalót is beletesszük. Formákba töltés után 25-30 perc alatt készre sütjük és tálalhatjuk.
Szörp
Könnyű elkészíteni és nem igényel sok hozzávalót. Csupán víz, cukor és citromsav kell a megtisztított bodzabogyóhoz. Forraljuk a vizet a terméssel együtt 15-20 percig, majd egy szűrőben kanállal jól nyomkodjuk át. Tegyük vissza forrni, és adjuk hozzá a cukrot és a citromsavat. Ezután tölthetjük üvegbe, ha pedig kihűlt, vízzel hígítva fogyaszthatjuk.
Színes ruhák
Erős színe miatt akár ruhákat is festhetünk a bodzával. A bogyókat sóval kell megfőzni, miután leszűrtük, tegyünk bele almaecetet. Ezután egy fehér pólót tetszőlegesen befőttesgumikkal csomózzunk össze, és áztassuk a lében, száradás után pedig gyönyörködhetünk az egyedi pólókban.
Bor
Elkészítése hosszú időt vesz igénybe, de magas vitamintartalma és íze miatt mindenképp érdemes vele bajlódni. Törjük össze a bogyókat, tegyük vödörbe, majd öntsünk rá forró vizet és hagyjuk kihűlni. Szűrjük át a lét és adjunk hozzá forró cukros vizet, és citromsavat. Öntsük a folyadékot egy hordóba, zárjuk le és hagyjuk erjedni néhány hónapig. Csapoljuk át újra, és hagyjuk, hogy a bor kitisztuljon. Fogyasztás előtt várjunk még hat hónapot.
Szedjen figyelmesen!
Gyűjtéskor figyeljünk arra, hogy milyen bogyót veszünk kézbe – mondta Lencsés Rita gyógynövényszakértő. Csak arról a bokorról szedjünk, amelynek lefelé lógnak a termései, és inkább a nagyon sötét, látszólag érett bodzabogyót gyűjtsük, különben akár hasmenést, hascsikarást is okozhat. Emellett kerüljük az út, illetve a mezőgazdasági területek melletti bokrokat a környezetszennyezés és a permetezőszerek miatt. Erdei túra során, nem védett területről azonban saját felhasználásra nyugodtan szedhetünk a termésből.