<p>Ha azt mondják, hogy gondoljunk arra a használti tárgyra, amelyen a legtöbb baktérium tanyázik, akkor legelőször a vécé, vagy a kuka jut eszünkbe, de tévedünk. Nem is gondolnánk, mennyi baktérium hemzseg a látszólag tiszta tárgyakon. </p>
1.Mosogatószivacs
Az idő nagy részében nedves, és az ételmaradékok is beleragadnak, így tökéletes élőhelyet biztosít a baktériumoknak. A mosogatószivacsot használat után mindig szárítsuk meg, de a legjobb, ha egy percre betesszük a mikróba, hogy a víz, amely a szivacsban található, felforrjon.
2.Törülköző
A nedves környezet kiváló élőhely a baciknak, és nehéz őket kiirtani is. A hipós vizes áztatás és a negyven fok feletti mosás segíthet kórokozómentessé tenni a törülközőt, emellett fontos az is, hogy ha betegek vagyunk, akkor naponta, egyébként pedig hetente cseréljük le.
3.Edényszárító
Az állandóan nedves környezet nagyon jó lehetőséget nyújt a fekete penésznek. Miután az edényeket elpakoltuk, töröljük szárazra az edényszárítót, emellett, hogy ne kerüljenek vegyi anyagok az evőeszközökre, ecettel is fertőtleníthetjük.
4.Fülhallgató
A fülünkből könnyen megtelepedhet a zsír a fülhallgatóban, amiben a baktériumok elszaporodhatnak. Fontos, hogy soha ne osztozkodjunk más emberrel ezen a használati eszközön, mivel az könnyen fertőzéshez vezethet.
5.Egér és billentyűzet
Fontos lenne időnként megtisztítani ezeket az eszközöket, mivel az ujjunkról rátapadt zsírban könnyen megtelepedhetnek a kórokozók. Mindkét eszközt egy langyos vizes ruhával könnyen megtisztíthatjuk.
6.Bevásárlókocsi
Meglepő, de a bevásárlókocsikon olyan baktériumok is előfordulhatnak, amelyek orrváladékbók, székletből, vagy állati ürülékből származnak. Figyeljünk, hogy az élelmiszereket hogyan helyezzük el.
7.Mobiltelefon
Főleg a fiatalok körében ismert az a jelenség, hogy mindig a kezükben van a telefon. Ez azért is veszélyes, mert akár a konyhai tevékenység közben is használják, majd kézmosás nélkül folytatják a sütés-főzést, így baktériumok juthatnak a konyhai eszközökre is.
8.Kapaszkodó
Jön az őszi influenzaszezon, aminek legnagyobb terjesztője a tömegközlekedés. A legnagyobb bacitanyák talán nem meglepően a kapaszkodók, illetve a leszállásjelző gombok. Ezért fontos, hogy mindig tartsunk magunknál törlőkendőt, illetve mindig mossunk kezet, amikor csak lehetőségünk adódik rá.
9.Konyharuha
Szakemberek is megerősítették, hogy a konyharuhák olyan mértékben szennyezettek, hogy könnyen okozhatnak akár betegségeket is. Hiába mosunk kezet, ha utána a baktériumoktól hemzsegő ruhába töröljük, ami miatt továbbszállíthatjuk a kórokozókat a konyha más területeire.
10.Kulcs és kilincs
Hazaérkezéskor, még a kézmosás előtt mindig a kulcsot, illetve a kilincset fogjuk meg először, így ezeket is érdemes néha letakarítani. A vécéajtó kilincse pedig egyenesen hemzseg a kórokozóktól, így érdemes ezekre a használati tárgyakra is időt fordítani.