Aktuális

Ezeket biztosan nem tudta a háziporról!

Bors

Létrehozva: 2017.09.25.

A port senki sem szereti, mivel állandóan takarítani kell, hogy kiirtsuk a lakásból, az allergiásoknak pedig kellemetlen tüneteket okoznak. A következő tíz állításból kiderül, hogy a közhiedelemmel szemben mi igaz az apró szemcsékről.

Ezeket biztosan nem tudta a háziporról!

Forrás: Thinkstock

1. A por az univerzumból származik

Ez az állítás igaz. A házipor harminc százalékát teszi ki a meteoritokból származó darabkák, valamit a sivatagi homok. A szél felkapja az apró ré­szecs­kéket, és több ezer kilométerre, egészen Európáig szállítja azokat. A szürke porréteg ugyanakkor hetven százalékban apró lehámlott bőrdarabkákból és a ruhák, textíliák rostjaiból áll össze.

2. A por felesleges

Ez nem igaz, mivel a por elengedhetetlen az élethez. A virágok nem tudnának beporozódni az apró szemcsék nélkül, emellett a porrészecskék nélkül nem képződnének felhők, így eső sem lenne, emiatt pedig a növények és az állatok is eltűnnének a Földről. 

3. Hetente egyszer elég a portörlés

Jó hír, hogy nem kell napokat töltenünk a por eltávolításával, elég csupán, ha heti egyszer elvégezzük, ugyanis ennyi idő kell ahhoz, hogy a rétegekben lerakódó por szemmel látható legyen a bútokon és a különbözô felületeken. 

4. A függöny a legnagyobb porfogó

Habár legjobban a fehér függönyökön látszik a por jelenléte, mégsem ez a legnagyobb porvonzó a házban. Az elektronikai eszközök, mint például a tévé, rádió, számítógép vagy a laptop folyamatosan elektromos áram alatt állnak, amely mágikusan vonzza a port. Már lehet olyan termékeket vásárolni, amelyeket ha ráfújunk a felületre, védőréteget képez, amelyen nehezebben ragadnak meg a szemcsék. 

5. Több por jön be a házba, ha nyitva van az ablak

Ez igaz. Miután egész nap nyitva van az ablak, vastag porréteg keletkezhet a bútorokon. Emiatt inkább este és reggel szellőztessünk, maximum tíz percig, így elég friss levegő jut a lakásba, azonban a szemcsék nagy része kinn marad.

6. A port mi magunk is okozhatjuk

Igaz. Minél többször mozgunk a lakásban, annál nagyobb lesz a por. Ha két ember pár percig a szőnyegen sétálgat, akkor annyi szemcse kerül a levegőbe, mintha elszívott volna egy fél cigarettát. 

7. A lakásban tartott növények porolnak

Hiába látjuk azt, hogy a növényeket gyakran ellepi a por, ez nem jelenti azt, hogy azok porolnak. A virágok körül nagyobb a páratartalom, a víz pedig megköti a port. Emiatt az nehéz lesz, és a súlya miatt a levelekre hullik, emiatt látjuk porosabbnak, mint a többi növényt, bútorokat. Emiatt a növényeket heti egyszer érdemes megtisztogatni, főleg, ha az ablak mellett vannak. 

8. A legjobb nedves ruhával törölni

Sokan így csinálják, azonban nem ez a legjobb megoldás, mivel csak elkenjük a port. A legjobb, ha egy olyan mikroszálas anyagot használunk, amit nem kell vizezni, mivel magához vonzza a szemcséket, így azok nem keverednek el a levegőben sem. 

9. A poros fűtőtest csökkenti annak hatékonyságát

A szemcsék lerakódása akár harminc százalékkal is csökkentheti a fűtés hatékonyságát, amely a pénztárcánkon is meglátszódhat. Közeleg a fűtési időszak, ezért mindenképp érdemes portalanítani a radiátorokat és a fűtőtesteket. A nem hozzáférhető helyeknél használhatunk hajszárítót is, amely kifújja a szemcséket. 

10. A por betegségeket okoz

Ez az állítás hamis, mivel a porrészecskék nem jelentenek veszélyt az egészségre, azonban a bennük található atkák okozhatnak problémát. Egy gramm háziporban akár tízezer atka is él­het, amelyek allergiát válthatnak ki. A porra érzékenyek legjobb, ha poliészterből készült párnát, takarót, illetve szőnyeget választanak, mivel azokat könnyű tisztítani, és gyakrabban moshatók.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek