A magyar származású Benjamin Ferencz élete jószerével azzal telt, hogy a második világháborús bűnösök semmiképp se úszhassák meg, amit elkövettek. Az immáron 97 éves ügyész rendszeresen látható az ismeretterjesztő csatornákon, de most az ő életéből is dokumentumfilm készült, Az ördög ügyésze: Ben Ferencz rendkívüli világa címmel.
Az erdélyi Nagysomkúton született, 1920-ban, s mindössze tíz hónapos volt, amikor szülei úgy döntöttek, hogy az Egyesült Államokba emigrálnak. A szegénység miatt nem volt felhőtlen a gyerekkora, és angolul is csak nagy sokára tudott megtanulni. Ugyanakkor korán kitűnt tehetségével, s egy bevándorlókat ingyen oktató gimnáziumba járhatott. Szociológiát tanult, majd jogi diplomát szerzett a Harvardon.
Írnokként és anyagbeszerzőként vett részt a második világháborúban, amikor rádöbbent, miféle szörnyűségek zajlanak Európában. A koncentrációs táborok felszabadítása után szinte azonnal a német háborús bűnösök elleni vizsgálóbizottságban találta magát. Bár a nürnbergi perek során a nácik változatos kifogásokkal próbálták mentegetni magukat, az ügyésznek kijelölt Benjamin Ferencz állhatatos munkája révén tizennégy halálos és öt életfogytiglani ítélet született. Igaz, végül csak négy nácit végeztek ki, a többiek ellen hozott verdiktet megváltoztatták.
Ezt követően Ferencz Németországban a koncentrációs táborok túlélőinek kárpótlásáért dolgozott. Az Egyesült Államokba 1957-ben tért vissza, ügyvédként dolgozott, de a vietnami háború miatt otthagyta praxisát, és egy nemzetközi bíróság létrehozását tűzte ki célul. Ebből lett a Nemzetközi Büntetőbíróság.
– Nincs még egy olyan személy az újkori történelemben, aki ilyen következetesen, könyörtelenül és keményen dolgozott volna a büntetőjogban – fogalmazott róla Barry Avrich, a dokumentumfilm készítője.