Forrás: AFP
Mint arról a Bors beszámolt, a nigériai Onne kikötőjébe tartó, Demeter nevű német konténerszállítóra csaknem egy hete támadtak tengeri haramiák. Valószínűleg pénzt akarnak kicsikarni a túszokért cserébe a hajótársaságtól vagy a családtagoktól.
Az MTI tájékoztatása szerint a nigériai kalózok által elrabolt magyar tengerész él, és a körülményekhez képest jól van. Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatója elmondta, minden olyan információt megadnak az érintett családjának, amely könnyíti a nehéz időszakot.
"Minden olyan helyet elfoglaltunk ma térben a világban, ahol hozzá tudunk járulni ahhoz, hogy sikeresen hazahozzuk ezt a magyar embert" - mondta a TEK főigazgatója, aki szerint reálisan egy-két hónappal kell számolni a túsz kiszabadítása kapcsán.
A tengeri rablók jelenléte évek óta veszélyt jelent a tengerészek számára. Mivel Nigéria a legnépesebb afrikai ország – 180 millióan lakják –, vizei kedvelt vadászterepe a kalózoknak, akik errefelé a legkönyörtelenebbek és a legerőszakosabbak. Jól szervezettek, és rengeteg fegyverük van. Ha kipécéznek maguknak egy hajót, az hiába próbál menekülni. A legnagyobb probléma ugyanis az, hogy a hajók védtelenek a támadásokkal szemben. A legénységnek legtöbbször alig van ideje reagálni. A kalózok általában kis méretű halászhajókkal erednek a kiszemelt hajó után, amihez fából készült létrát támasztanak, és behatolnak a fedélzetre. Egyszerű eszközeiket a modern, elektromos rendszerekben zavart keltő technikákkal képtelenség hatástalanítani.
A hajóknak rendszerint a londoni székhelyű tengerészeti hivatalnak kell jelentenie a kalóztámadásokat, a segítséget több ezer kilométer távolságról kezdik el szervezni. Megnyugtató megoldást az jelenthetne, ha állandó biztonsági személyzet szolgálna a hajókon, csakhogy ez naponta több ezer eurós pluszköltséget generálna, vagyis megdrágítaná a szállítást.
A magyar férfi kimentésén a Terrorelhárítási Központ dolgozik.