Aktuális

Ecetes vízzel is lehet mosni a sportruhákat

Bors

Létrehozva: 2017.10.27.

Természetes, hogy futás, kerékpározás vagy egyéb sportok űzése közben izzadunk. És az is, hogy ezután egyből bedobjuk a szennyesbe a felszerelésünket.

Ecetes vízzel is lehet mosni a sportruhákat

Forrás: Thinkstock

Ne hagyjuk mosatlanul!

A „friss” verejték nem büdös, de ha az izzadság túl sokáig itatja át a trikókat, nadrágokat, a baktériumok elkezdenek dolgozni, bomlani, aminosavat termelni, aminek aztán szaga van. Ez a textil minőségének sem tesz jót. Az izzadság vízből és sóból áll, a só pedig folyamatosan támadja az anyag szálait, és apró repedésekhez, lyukakhoz vezet. Ha meg akarjuk védeni a holminkat, a legjobb, ha azonnal kimossuk edzés után mosógépben vagy legalább öblítsük ki vízzel, és legkésőbb a következő napon rakjuk a gépbe.

A lehető legmagasabb hőfokon mossuk ki, de ne felejtsük el betartani az gyártó ajánlásait! Ugyanakkor  arra is figyeljünk, hogy a hő elpusztíthatja a rostokat.

A funkcionális ruhák külön törődést ígényelnek

Régen lehet, hogy megtette egy agyonmosott nadrág meg egy póló, de ma már egyre többen viselnek funkcionális ruhát. An­nak érdekében, hogy ne menjen tönkre, ezeket a tippeket kell megszívlelnie.

– Ne viseljen rossz minőségű anyagból készült ruhákat, hogy a verejtéket megfelelően ki lehessen mosni!

– Figyelje a megfelelő mosási hőmérsékletet!

– Ne dobja be a ruhát a szárítóba, mert a dobban rekedt kis szálak elakadhatnak a ruha anyagában, és károsíthatják azt.

Ezeket a szabályokat tartsuk be: tovább viselhetjük a cuccainkat

– A sportolás után azonnal mossa ki a ruházatot vízzel, hogy a verejték ne ragadjon a ruhaneműbe!

– Ne dobja a nedves ruháit a sarokba, hanem közvetlenül rögtön teregesse ki: a baktériu­mok szeretik a me­leg, párás környezetet, és ilyenkor gyorsabban sza­porodnak, így ha­marabb is büdö­södnek.

–  A fertőtlenítős mosószerek úgy viselkednek, mint az extraerős fertőtlenítőszerek, tehát eltávolítják az összes mikrobát, megszakítják a sejtfalakat, és így elpusztítják a bakteriális sejte­-ket. De csak óvatosan: nem biz­tos, hogy a mosószer, amit használunk, nem károsítja a ruha anyagát.

– A hipó alternatívájaként citromsavat vagy ecetet is adhat a mosószerhez. Ezek a savak eltávolítják a baktériumokat, amelyek a szagot okozzák.

– Rendszeresen iktassa be a mosást: a baktériumok ugyanis folytathatják munkájukat, ha még mindig vannak izzadságmolekulák a szövetben.

– A baktériumok akár negyven fokos mosást is túlélhetnek. Ezért sportruházat vásárlásakor ügyeljen arra, hogy legalább hatvan fok­ban mosható legyen.

Állandóan megy a mosógép

– Egy nap annyiszor váltok edzőruhát, ahány edzésem van – mondja Rubint Réka sztáredző. – Ha reggel futni megyek, este természetesen egy másik együttesben tartok edzést. Mostanában egy hétvégén általában három-négy edzésem van Budapesten és vidéken. Nemcsak edzőruhát viszek, hanem olyat is, amit közte fel tudok venni. Az nyolc váltás ruha. Fogalmam sincs, otthon hány szettem van, de nekem ez a fellépőruhám. Egy mosógépünk van, de az folyamatosan megy. Egy ötfős családnál, ahol mindenki sportol, ez teljesen normális.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek