Ifjabb Richter József kezét két vas és tizenhárom csavar tartja össze, amelyek megértek az eltávolításra, de a Magyar Nemzeti Cirkusz igazgatója, artistaművésze egyszerűen nem ér rá kés alá feküdni.
– Nem is egy, hanem két műtétre lenne szükségem, és a kettő között minimum három hétnek el kell telnie, de erre leghamarabb januárban kerülhet sor. Akkor lesz Monte-Carlóban a világ legnagyobb cirkuszfesztiválja, amelyet szeretnénk megnyerni – mondta Richter, majd elmesélte, hogyan kerültek a kezébe a fémek.
– Négy évvel ezelőtt egy balatoni előadáson az egyik lónak nem volt jó napja, és a szaltó lóháton produkciónál elmozdult, én pedig a porond szélére estem, ahol a lovak vágtáztak. Kórházba kerültem, megoperáltak. Azóta, ha lehet, még óvatosabb vagyok.
Arról, hogy a csontjait összetartó tizenhárom csavar semmiben sem hátráltatja Richtert, a magyar közönség is meggyőződhet, miután ma este a Papp László Arénában egy cirkuszi szupershow-val lép porondra német feleségével, Merrylu Casselyvel.
– Merrylu most tanul magyarul, ezért németül beszélgetünk, ami nekem nem okoz gondot. Féltem őt, így duplán óvatosak vagyunk munka közben – enged bepillantást az életükbe az artista. – Az év nagy részében utazunk, de azért van egy lakásunk Budapesten, ez az a hely, amit az otthonunknak nevezhetünk.
A cirkuszi szakmát a családok éltetik. Mivel a művészek rengeteget utaznak, szinte csak a saját világukat ismerik, ezért egymás között házasodnak, így kialakultak dinasztiák. Itthon úgyszólván minden cirkuszos közeli vagy távoli rokona a többieknek, és még a legtávolabbiról is pontosan tudja, hogy éppen hol és mivel lép fel. Műsorszámaik apáról fiúra szállnak. A két leghíresebb hazai dinasztia a Richter és az Eötvös, az előbbi hetedik, az utóbbi ötödik generációs.