Forrás: ThinkStock
Rejtélyes csalás áldozata lett egy kecskeméti nő. Zsuzsa szeptember 12-én délután éppen dolgozott a munkahelyén, egy áruházban, amikor több részletben leloptak pénzt a bankkártyájáról. Mindezt csak este vette észre. Összesen négy SMS-t kapott arról, hogy egy telefonos banki alkalmazáson keresztül 125 ezer forinttal rövidítették meg – négy perc alatt.
– Érthetetlen az egész, mert ezt az alkalmazást soha nem töltöttem le, nincs és nem is volt a telefonomon – nyilatkozta a Petőfi Népének Zsuzsa. A lopások pillanataiban ráadásul egy munkahelyi szekrényben volt elzárva a bankkártyája, amihez a családtagjainak sincs hozzáférése.
Másnap azonnal panaszt tett a bankjánál. Megígérték neki, hogy kivizsgálják az ügyet, s egy hónap múlva közölték: vélhetően visszaéltek bankkártyájának az adataival, amihez csak egy eszköz volt az alkalmazás. Jó hír, hogy a károsult pénzét visszatette a számlájára a pénzintézet. Zsuzsa és a bank is feljelentést tett.
A bevált módszerek
Az átlagember leggyakrabban az interneten esik áldozatául a bankkártyás lehúzásoknak. Sokan felelőtlenül adják meg az adataikat mindenféle kamuablakokban, űrlapokon, amik aztán az adathalász csalókhoz kerülnek. Kevésbé kifinomult szélhámosok bankautomatákkal trükköznek: gyakran eltömítik a pénzkiadó nyílásokat, vagy kilesik a PIN-kódunkat.