Tegnap volt tíz éve, hogy Magyarországon először új szívet kapott egy kisgyerek. A 2007. október 18-i műtétet aztán még több mint harminc követte. A most 13 éves Illés Máté is szívtranszplantáción esett át 2010-ben, és azonkívül, hogy rendszeresen szednie kell a szervkilökődést gátló gyógyszert, ugyanúgy él, mint kortársai.
Hócsata a harmadikon
Máté szüleinek első gyermeke szívproblémák következtében halt meg. Az orvosok azzal biztatták őket, hogy nem kell attól tartaniuk, hogy a betegség öröklődik a második gyerekre, ezért vállalták Mátét. Megszületése után a biztonság kedvéért mégis megkérték a kardiológusokat, hogy ultrahanggal vizsgálják meg. Kiderült, hogy lyukas a szíve. Kilenc hónapos volt, amikor a pitvari lyukat műtéttel lezárták. Később derült ki az, ami az ultrahanggal nem látszott: Máténak van egy szívizombetegsége is, amire nincs gyógyszeres megoldás. Az egyetlen lehetőség, hogy új szívet kap. 2010 márciusában kórházba került, és a decemberi transzplantációig külső, hordozható műszívvel kellett élnie.
– Egyszer kinéztem az ablakon, és láttam, hogy esik a hó. Mondtam a nővérnek, hogy szeretnék hógolyózni. Jó fej volt. Felhoztak egy lavórban havat, és a harmadik emeleten megindult a hógolyócsata – emlékezett vissza Máté egy tegnapi rendezvényen, miközben Király Kata transzplantációs nővér bólogatott. Ő gondozta a szívátültetés után is a fiút a kórházban.
Rutinműtét
– A központunkban évente ötszáz gyermekszív-operációt végzünk, és ebből öt-tíz a transzplantációs – mondta a Borsnak dr. Ablonczy László, a budapesti Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet Gyermekszívközpontjának gyermekkardiológus főorvosa. – Tíz év alatt 34 gyerek kapott új szívet, és a beültetést követő hat hónapon belül senkit nem veszítettünk el. Az a hat, aki elment, nem a szíve, hanem valamilyen más betegség, elsősorban különleges fertőzés miatt halt meg. Ez a legyengült immunrendszer következménye lehet. Egy volt közöttük, akinél tumor volt az ok.
A beültetés egyébként műtétileg nem olyan bonyolult, annál sokkal komplikáltabb operációkat is végeznek már rutinszerűen. Egy szívátültetést akár már újszülöttnél is el lehet végezni.
A műszívé a jövő
– Hat hónapos és ötkilós volt a legkisebb, aki nálunk új szívet kapott – emlékszik vissza Ablonczy főorvos, aki szerint nem kell a gyereknek direktben elmagyarázni mindent. – A saját szintjén kell elmondani. Például, hogy a beteg szívét úgy javítjuk meg, hogy készül neki egy új, és amikor megvan, akkor megkapja. Egy adott életkorig azt is elfogadják a gyerekek, hogy létezik a Mikulás. Csak a nagyobbaknál tudatosul, hogy nem a saját szívükkel élnek, és megértik, hogy ez mentette meg az életüket. A jövő egyébként a beültethető műszívé, mert annál nem kell a kilökődés veszélye miatt egy életen át gyógyszert szedni. Az Egyesült Államokban már létezik olyan beépített szívpumpa, ami két ceruzaelem méretű. A probléma jelenleg az, hogy az áramellátás csak kívülről megoldható.