Aktuális

Udmurtra is lefordították Kölcsey költeményét

Fr. Zs.

Létrehozva: 2017.10.22.

Mi volt előtte?

Nem volt egységes nemzeti himnuszunk. A katolikusok néphimnuszának a „Boldogasszony Anyánk” és az „Ah, hol vagy, magyarok tündöklő csillaga” kezdetű ének számított. A reformátusoké a „Tebenned bíztunk, elejétől fogva”, azaz a 90. zsoltár. Emellett hivatalos alkalmakkor a 19. század elején az osztrák császári himnuszt játszották, mindamellett a ma­gyarságnak na­gyon fon­tos volt a Rákóczi-induló.

Rajta van az útlevélen

Ráadásul kétféleképpen is. Az adatokat tartalmazó mű­anyag lapra dombornyomással a kézirat egy részlete került, a sima útlevéllapokon pedig UV-fény alatt a zenemű kottái láthatók.

Fordítások

Eddig harminc idegen nyelvre fordították le a magyar himnuszt, így finnre, bolgárra és eszperantóra is. Sőt még udmurt műfordítás is készült, ami a finnugor nyelvek közé tartozik.

Le akarták cserélni

A fáma szerint az ötvenes években a kommunista vezető, Rákosi Mátyás szeretett volna egy új himnuszt. Illyés Gyulát akarta fel­kérni, hogy írja meg a szövegét, de ő nem vállalta. Kodály Zoltán zeneszerzőt is győzködte Rákosi elvtárs, aki állítólag így felelt: Minek új? Jó nekünk a régi is.

TUDTA-E?

A Himnuszt 1823-ban Kölcsey Ferenc írta Szatmárcsekén. Dallamát Erkel Fe­renc szerezte 1844-ben, amikor Kölcsey költeményének megzenésítésére írtak ki pályázatot – ezt jó esetben minden általános iskolát végzett magyar ember tudja. Azt viszont talán már kevesebben, hogy az Alkotmányba csak 1989-ben került be, mint a Magyar Köztársaság hivatalos himnusza, amit abban az esztendőben, október 23-án kiáltottak ki. A 28. évforduló alkalmából íme hét érdekesség a Himnuszról a Szeretlek, Ma­gyarország weboldal jóvoltából.

Mikor csendült fel először?

1844. augusztus 10-én a Széc­henyi gőzhajó avatásán.

Túl hosszú

A Himnusz zenéjének eredeti vál­tozata két és fél perc hosszú, de a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szabványa szerint 60 és 90 másodperc között kell lennie a nemzeti himnuszoknak. Emiatt le kellett rövidíteni a játszási idejét: az Erkel eredeti művéhez közelebb álló „verbunkos gyorsítást” kapott.

Van szobra is

2006. május 7-én Budakeszin avatták fel a Himnusz szobrát. V. Majzik Mária kilenc méter hosszú és 4,5 méter magas kompozíciójának gerincét hét boltíves süttői kőoszlop adja. Középpontjában Isten bronzképmása látható, körülötte a Himnusz teljes szövege olvasható. Fölötte hu­szonegy ha­rang, amelyeken ün­nep­na­pokon megszólal a Himnusz, vasárnaponként pedig a déli harangszó.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek