Forrás: Zsolnai Péter
Hárommillió forint volt a kikiáltási ára, végül 11 millióért vihette haza új tulajdonosa az elefántfejekkel díszített virágtartó edényt. A világ első Zsolnay-aukcióján mind az ötvenhét kalapács alá került tétel elkelt. A száz évnél is idősebb kerámiák összkikiáltási ára 38 millió forint volt, végül a tárgyak 98 millióért keltek el a Budapest Kongresszusi Központban.
– Ezeket a színeket a világon egyedül a Zsolnayban tudták előállítani. A konkurensek csak loholtak a gyár nyomában. Használati és dísztárgyak is voltak egyben. Némelyik ára egy autóéval is vetekedett. Amit a hetvenes években egy-kétszázezerért meg lehetett venni, az ma már 4-5 milliót ér – mondta a Borsnak Törő István, az aukciót szervező Virág Judit Galéria társtulajdonosa. Tízmillió felett még soha nem adtak el középméretű dísztárgyat, az elefántos edényért adott 11 millió óriási rekord.
– Hatalmas élmény volt ez nekem, minden emelkedő táblát észrevettem, és az összegekben sem tévedtem. Édesanyám mesélte, hogy amikor ő először vezetett aukciót, annyira izgult, hogy a liciteket nem hozzáadta a kikiáltási árhoz, hanem levonta – mesélte nevetve a Borsnak Virág Judit lánya, Kelen Anna, aki nyolc évig segített édesanyja mellett, de most életében először vezetett le egy aukciót.
Négy éve 19 millió forintért vette meg a Zsolnay Múzeum az egyméteres, eozinmázas vázát, amit Apáti Abt Sándor, a Zsolnay-gyár egyik leghíresebb kerámiaművésze tervezett, hogy bizonyítsa: a durva, nehezen formázható anyagnak tartott pirogránitból is lehet igényes műtárgyakat készíteni. A váza egyike volt az 1906-os milánói világkiállítás magyar pavilonjánál kiütött tűz túlélőinek.