Én aztán nem aggódom. Minek is aggódjak? Tudom, hogy jó kezekben vagyok! – jelentette ki a 83 éves Csajbók Istvánné Piroska a TV2 Tények érdeklődésére nem sokkal azelőtt, hogy a műtőszobába tolták volna.
A Szigethalmon élő idős asszony kedden reggel egy szívműtét előtt állt. A beavatkozásnak a Bors minden pillanatát nyomon követhette a Semmelweis Egyetem városmajori szívklinikáján. Piroska néni piros ruhában ült az ágya szélén, és készségesen válaszolt minden kérdésünkre, nyoma sem látszott rajta félelemnek.
– Fiatalemberek, úgy viselkednek, mintha magukat műtenék – szúrt oda viccesen munkatársainknak. – Sosem volt bajom a szívemmel, két-három éve azonban hirtelen fulladásos és szédüléses panaszaim jelentkeztek. Az orvosok szerint elkerülhetetlen az operáció – mesélte az egyébként életerős asszony.
Piroska nénit egy világszínvonalú műtőszoba várta, méregdrága műszerek és monitorok tömkelegével felszerelve. A műtétet dr. Merkely Béla professzor irányította.
Katéteres szívbillentyű-műtéteket 2011 óta végeznek idehaza, évente körülbelül száz alkalommal. Korábban minden esetben felnyitották a mellkasrészt, de ez sok veszélyt rejtett magában. Azoknál az idős betegeknél alkalmazzák, akiknek az aorta billentyűje elmeszesedett.
– A bal kamrának a vért egy szűk billentyűn kell kinyomnia a keringésbe. Piroska néninek ez a billentyűje összeszűkült, így ki kell tágítani. Katéteres módszerrel, a főverőéren keresztül egy rendkívül vékony drót segítségével fel fogunk helyezni egy speciális billentyűt. Ez egy fémhálóból és egy belső részből áll. Utóbbi disznószív-mellhártyából készül. Piroska néni eközben, kábult állapotban, de végig magánál lesz – magyarázta a doktor. A műtőszobába, természetesen megfelelő egészségügyi öltözékben, mi is bemehettünk. Köpenyt, sapkát, maszkot és lábvédőt is fel kellett venni, a sugárveszély miatt egy ólomruhára is szükség volt.
– Jól van, Piroska néni? Hogy érzi magát? – kérdezgette betegétől pár percenként a professzor. Szerencsére minden esetben pozitív válaszokat kapott. Az orvosok koncentráltan dolgoztak, látszott, nem egy rutinműtétről van szó. Feszülten figyeltük a monitorokat, amikor is Merkely professzor váratlanul megszólalt: „És készen is vagyunk!”. Ezt mindössze 25 perc elteltével jelentette ki. – Minden rendben ment, az összepréselt billentyűt sikerült szépen a helyére illeszteni.
A rehabilitáció sem igényel majd sok időt. Piroska néni vasárnap már a családja körében eheti a húslevest – mondta elégedetten a professzor.