Aktuális

Ezeket ne mondja a gyermekének!

Bors

Létrehozva: 2017.11.06.

Szinte minden háztartásban elhangzanak a következő mondatok, azonban ezekkel akár a csemete lelkivilágát is megsérthetjük, ezért jobban tesszük, ha elkerüljük az alábbi kijelentéseknek a használatát.

Ezeket ne mondja a gyermekének!

Forrás: Thinkstock

Muszáj megkóstolnod

Ezzel egy kényszert állítunk a csemete elé, ha pedig dacosabb, akkor még úgysem fogja megkóstolni az ételt. Ehelyett a fordított pszichológiát is meg­próbálhatjuk, ugyanis ha valamit látszólag nem akarunk neki adni, azt úgyis kérni fogja. Emellett bevethetjük a kreatív, figurás ételeket, amelyeket játszva fogyaszthat el a gyermek.

Majd én megcsinálom

Ezzel csak azt sugalljuk a gyermek felé, hogy nem képes megcsinálni bármit is, ezzel romboljuk az önbizalmát. Ehelyett inkább nyújtsunk neki segítséget szavakkal, vagy hosszú próbálkozás után mutassuk meg neki, hogyan kell csinálni, és hagyjuk, hogy legjobb tudása szerint végezze a dolgát. Így nemcsak fejlődni fog, de boldog lesz attól, hogy valamit véghez vitt egyedül. Ha sietünk valahová, akkor magyarázzuk el ne­ki, hogy most gyorsnak kell lenni, de legközelebb lehetőséget kap arra, hogy egyedül csinálja. 

Ne hasonlítsuk másokhoz

Ezzel csak azt nyomatékosítjuk, hogy ő nem olyan jó, szép, okos, mint mások, amit aztán később el is fog hinni magáról. Könnyen előfordulhat, hogy emiatt felnőttkorában is mindig másokhoz hasonlítja magát, emiatt nem fog tudni olyan dolgokat megtenni az életben, amit tényleg szeretne, mert elhiszi, hogy ő nem annyira ügyes, mint mások. 

Fenyegetések

Sok szülő beleesik ab­ba a hibába, hogy a csúnya bácsival, rendőrrel vagy esetleg apával fenyegetőzik. „Elvisz a bácsi.” „Majd ha apád hazaér...” Ez a gyermeknek azt su­gallja, hogy addig, amíg ezek az emberek nincsenek a közelébe, addig ugyanúgy rosszalkodhatnak, emellett rájönnek arra, hogy a szülő nem tudja megfelelően kezelni a helyzetet, ezért folytatja a rosszalkodást. 

Mert azt mondtam

A kicsiknek fontos, hogy mindennek megtalálják az értelmét, ezért ezt a mondatot ne használjuk, mivel lehet, hogy egy kis ideig csillapíthatjuk, de később a kérdései, viselkedése újra előjön. Legjobb, ha elmagyarázzuk neki, akár többször is, hogy miért fontos az, amit kérünk vagy mondunk. 

Úgysem érted, még kicsi vagy

Ebből a mondatból a gyerekek hajlamosak azt leszűrni, hogy nem elég okosak ahhoz, hogy ezt felfogják, a kíváncsiságukat azonban csillapítani kell. Ilyenkor próbáljunk az ő nyelvén válaszolni, akár részletek nélkül is, így enyhül a kí­váncsisága. 

Mondjuk el, mit várunk!

Minden esetben fontos, hogy ne a gyermeket nevezzük rossznak, hanem a cselekedetet – mondta a Borsnak Bojti Andrea gyermekpszichológus. – Ahelyett, hogy azt hangsúlyoznánk, hogy mit ne csináljon, inkább arra hívjuk fel a figyelmét, hogy mit várunk tőle, például: pakolja össze a ruháit vagy ne mondjon csúnya szavakat. Jobb, ha pozitív mondatokat mondunk a gyereknek a negatív helyett. Dicsérni mindig kell a kicsiket, azonban arra figyeljünk, hogy mindig az életkorának megfelelően tegyük ezt. Olyan dologért már nem érdemes elismerő szavakat mondani, ami már egy hétköznapi dologgá vált. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek