Máig él az a történelmi pletyka, miszerint Báthory Erzsébet fiatal lányok vérét ontotta ki, hogy abban fürödve megfiatalodjon. Bár a vérfürdő fiatalító hatásait a tudomány még nem bizonyította, arra egy nemrég végzett kutatás rámutatott: fiatalok vérét idősekbe fecskendezve több időskori neurológiai betegség – így a demencia vagy Alzheimer-kór – kezelhető.
Az amerikai Stanford Egyetem kutatói fiatal egerekhez varrtak idősebb példányokat, így az állatok közös vérkeringést hoztak létre. Az idősebb egerek állapotában szemmel látható javulás állt be, könnyebben tájékozódtak a labirintusban, miután agyukban fiatalabb sejtek termelődtek.
Az eredményt látva a kutatók – akik között ott van a magyar származású Nikolich Károly is – embereken kezdtek kísérletezni. Kilenc, demenciában szenvedő idős emberbe fecskendeztek fiataloktól levett vért, akiknek állapotában javulás állt be.
Gördülékenyebben végezték el a napi feladataikat, készítettek reggelit és öltöztek fel, de könnyebben ismertek fel embereket és értettek meg vicceket. A kutatók hangsúlyozták, hogy a kilenc fős minta nem elég, hogy teljes bizonyossággal megállapítsák a fiatal vér jótékony hatásait. Mivel a vér tízezer alkotóelemből áll, a kutatók jelenleg azt vizsgálják, mely komponensek idézik elő az időseknél a javulást. Ha megtalálják ezeket az alkotóelemeket, később akár gyógyszer formájában fiatalíthatják az idősek elméjét.