Aktuális

Itatót is helyezzen ki télen a madaraknak!

Bors

Létrehozva: 2017.11.13.

A hideg beálltával a szárnyasoknak nagy könnyebb­séget nyújtanak az udvarokra kihelyezett etetők. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) fontos tudnivalókat tett közzé a helyes téli ellátásról, amelynek megfogadásával sok szárnyasnak tehetjük könnyebbé a hideg idôket.

Itatót is helyezzen ki télen a madaraknak!

Változatosan lássuk el a madarakat

Akár már szeptember elején kihelyezhetjük a madaraknak készült etetőket, de legkésőbb az első fagy előtt érdemes a megtalálni a végleges helyét. Az etetőbe kerüljön napraforgó (akár héjastul is), arra azonban figyeljünk, hogy ne a sós változatot vásároljuk meg a boltban, emellett más apró magvakkal is színesíthetjük a szárnyasok étkezését, például ilyen az apró szemű köles. A barátposzáták számára az alma jelenti az egyik legfontosabb téli táplálékot, így félbevágva, darabolva, de akár egészben is kihelyezhetjük. Utóbbinál azonban néhány helyen szedjük le a héját, hogy a madarak hozzáférjenek a húsához. Magas energiatartalma és állaga miatt is fontos madáreleség az állati eredetű zsiradék is, ezért kacsa-, illetve libamájat is helyezzünk az etetőbe. 

Fürdővíz

A madarak nemcsak isznak, hanem tisztálkodnak is a vízben

Az itatót se felejtsük el!

Az etetők fontos kiegészítője az itató, főleg a hosszan tartó fagy alatt, mivel ilyenkor minden ivásra alkalmas terület megfagy. Az iváson kívül a víz a madarak tollának tisztán tartásához is elengedhetetlen. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület külön hangsúlyozza, hogy az etetők mellé ivásra és fürdésre alkalmas vizet is helyezzünk ki télen, amelyet lehetőség szerint cseréljünk, mielőtt befagyna. Erre tökéletes megoldás lehet egy nagyobb műanyag virágalátét is, amelyben a kis testű szárnyasok kedvükre megmártózhatnak. 

Soha ne etesse a vízi szárnyasokat!

Tömegesen sodorja veszélybe, betegíti meg és ítéli pusztulásra a vízi madarakat a jó szándékú etetés. Az egyoldalú kenyér és egyéb értéktelen táplálék miatti bőség kikapcsolja a madarakban a túléléshez szükséges vonulási viselkedést, és a fertőző betegségek terjedését is segíti a lisztből készült eledel. A vízi szárnyasok etetése már nyáron megkezdődik, ami miatt a madarak ősszel nem vonulnak el. Az emberek emiatt a téli időszakban azt gondolják, hogy éheznek, így tovább etetik őket, de valójában ezek az állatok betegek, röpképtelenek vagy csak lusták. Nemcsak télen, de nyáron sem szabad etetni a vízi szárnyasokat, még akkor sem, ha külön automata van kihelyezve.

Nem bántják egymást

Nem valós a félelem, amely szerint a verebek elüldözik a cinegéket az etetőktől, ez csupán az eltérő táplálkozási szokásnak tudható be. Míg utóbbiak inkább elviszik az élemet és egy bokorban falatoznak, addig a verebek inkább az etetőnél maradnak lakmározni, így nyugodtak lehetünk, a két faj kényelmesen megfér egymás mellett. Szerencsére nálunk még nem, de Európa sok részén a verebek már ritkaságnak számítanak, ezért fontos ezeknek a szárnyasoknak is az etetése a hideg hónapokban. 

Meddig gondoskodjunk róluk?

A kora tavaszi időszak a magevőknek (tengelic, zöldike, erdei pinty, meggyvágó) jelent kihívást, mivel a természetes magtárak ilyenkor kiürülnek. Előfordulhat, hogy a magevők jelenléte megnövekszik az etetők körül, míg a rovarevők eltűnnek. Akár március végéig, április elejéig folytathatjuk az etetést, csak arra figyeljünk, hogy a napraforgó mellett nagyobb arányban szerepeljenek az apróbb magvak, mint például a köles, amelyet akár boltban is beszerezhetünk. A fák csírázásának idején reszelt sárgarépával, csíráztatott kölessel vagy búzával csábítsuk a madarakat, így elkerülhető, hogy kárt tegyenek az ébredező fákban.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek