Még mindig nagyon sok az olyan csalások száma, amikor személyes adatainkkal élnek vissza. Ennek oka az, hogy még mindig egyáltalán nem figyelünk oda a papíralapú személyes irataink megsemmisítésére.
Bizalmas adatok a kukában
Bizonyára nincs minden háztartásban egy iratmegsemmisítő, de egy biztos, csak úgy a szemétbe dobni iratainkat, nem a legszerencsésebb dolog. A Fellowes Védje adatait! kampánya keretében rendszeresen végez a témában kutatásokat. Egy két évvel ezelőtti szeméttelepen végzett kutatásból az derült ki, hogy egyáltalán nem tekintjük a megsemmisítés nélkül kidobott iratainkat igazi veszély forrásának. A 37 kiló bizalmas adatnak minősülő irat között cégek üzleti terveit, ajánlattételeket, névjegykártyákat, szerződéseket, adópapírokat, számlákat találtak meg.
Mindent megtudhatnak rólunk
A hulladékból előkerült legizgalmasabb iratok között szerepelt egy tartózkodási engedély igénylése, amelyből olyan érzékeny információk is kiderültek, mint például, hogy volt-e bűncselekmény áldozata az adott személy, illetve milyen egészségügyi problémákkal küzd. Előkerült olyan adathalmaz, amelyből egy család személyes története, illetve anyagi helyzete rajzolódott ki. Kiderült, hogy mikor hunyt el a férj, illetve milyen számlákat, mikor fizettek be, milyen mértékű tartozásuk van.
Miért veszélyes ez?
Ha valamilyen „érzékeny” adat kiszivárog rólunk – lakcím, bankszámlaszám, vagy gázszámla – is veszélyforrás lehet – a csalók számtalan bűncselekményt követhetnek el a terhünkre. Pénzt csalhatnak ki tőlünk, hamis felszólítólevelekkel, vagy nevünkben vásárolhatnak komolyabb összegekben, esetleg hitelt vehetnek fel.
Megoldás: totális megsemmisítés
– Szeretnénk, ha minél többen tudatában lennének az adatlopás veszélyeinek – mondja Kreutz László, a Fellowes cég képviselője.
– A közelmúltban magam is értesültem olyan esetről, amikor valakinek az adataival visszaélve, a tudta nélkül közel 2,5 millió forint értékben vásároltak mobileszközöket. Nem is gondolnánk, hogy milyen sokan foglalkoznak az úgynevezett identitáslopással, amely során a kukából kihalászott információkkal élnek vissza és követnek el bűncselekményeket. A megelőzésnek pedig van egy nagyon egyszerű módja: semmisítsünk meg minden olyan dokumentumot, amelyet nem szívesen látnánk idegen kézben.