A járókelők azt is hihették volna, hogy akciófilmet forgatnak 1977 őszén a budapesti Ferenc körút egyik postahivatalánál, de ami szeptember 15-én este történt, az nagyon is valós és véres volt. Egy kisportolt férfi belépett, többször a plafonba lőtt, majd a lemeredt személyzet és az ügyfelek szeme láttára egy sporttáskába pakolt 130 ezer forintot. Közben kólásüveggel vágták fejbe, de hiába. A férfi a körúton várakozó Škodába ült, a sofőr gázt adott. Egy pénzszállító sofőrje a menekülők autója után lőtt, de az eltűnt. Ez volt a szocialista Magyarország első hírhedt postarablása, a történések felkavarták a hazai közvéleményt.
Hajtóvadászat indult
Volt személyleírás, és meglett a lopott Škoda is, aminek véres volt a belseje. A tettesek után hajtóvadászat indult, a rendőrök negyvenezer példányban küldték szét a fantomrajzokat. Az elkövetőket így is csak több hét múlva fogták el.
Nem tudott magyarul
A cseh Jan Stratileket egy prostituált buktatta le. Hónapokkal korábban jött Magyarországra, hogy külföldi útlevelet szerezzen, több rablást is elkövetett nálunk. Ferenc körúti bűntársát nem akarta feldobni, de végül elmondta, hogy az illetőt Kálmánnak hívják.
Lábában maradt a golyó
Kálmán sántikálva nyitott ajtót a nyomozóknak, ugyanis a pénzszállítós eltalálta, a golyó pedig még a lábában maradt. Ő volt a többszörösen büntetett előéletű Berki Kálmán, akivel Stratilek nemcsak a postarablásost, hanem több más balhét is elkövetett. Hiába tagadott, őt 11, a cseh férfit 15 év fegyházra ítélték.
Azt mondta: nem akart semmiképpen sem ölni
Az akkori Csehszlovákiában hírhedt Stratilek a szegedi Csillagban tanult meg magyarul, Berkivel korábban egy szlovák ismerős segítségével beszélt. Petz György író, költő, aki a 80-as években a börtönben tanított, zseniális, nagy tudású és jó nyelvi képességekkel megáldott embernek tartotta a férfit, és nagyon sajnálta, hogy bűnözésre pazarolta a képességeit. Akkoriban azt pletykálták, hogy szabadulása után kivégezték a csehek, de ott akkor már eltörölték a halálbüntetést. Stratilekkel Moldova György is beszélgetett a börtönévek alatt, Az írónak akkor azt mondta, sohasem akart ölni. Még akkor is megkegyelmezett, amikor fejbe csapták kólásüveggel. Moldova a Borsnak azt mondta, nem tudja, mi történt azóta a férfival.
A budapesti, VII. kerületi ház, amelyben Berki 1977-ben lakott, ma üresen áll, szinte omladozik. A Klauzál utcában és a szomszédos utcákban érdeklődtünk utána, mert Berkit rendkívül ismertté tette utolsó bűncselekménye. Újságcikkek jelentek meg a fényképével, a Kék fény című tévéműsor külön részt szentelt a rablásaiknak. A most 60-as évei végén járó férfi 1988 táján szabadult, de akárcsak Stratilek, eltűnt a börtönévek után. A környék idősebb lakói még emlékeznek rá, de rég nem látták.