Aktuális

Nyoma veszett a börtön után a két postarablónak – 40 éve dördültek a lövések

D.P.

Létrehozva: 2017.11.06.

Nyoma veszett a börtön után a két postarablónak – 40 éve dördültek a lövések

A járókelők azt is hihették volna, hogy akciófilmet forgatnak 1977 őszén a budapesti Ferenc körút egyik postahivatalánál, de ami szeptember 15-én este történt, az nagyon is valós és véres volt. Egy kisportolt férfi belépett, többször a plafonba lőtt, majd a lemeredt személyzet és az ügyfelek szeme láttára egy sporttáskába pakolt 130 ezer forintot. Közben kólásüveggel vágták fejbe, de hiába. A férfi a körúton várakozó Škodába ült, a sofőr gázt adott. Egy pénzszállító sofőrje a menekülők autója után lőtt, de az eltűnt. Ez volt a szocialista Magyarország első hírhedt postarablása, a történések felkavarták a hazai közvéleményt. 

Hajtóvadászat indult

Volt személyleírás, és meglett a lopott Škoda is, aminek véres volt a belseje. A tettesek után hajtóvadászat indult, a rendőrök negyvenezer példányban küldték szét a fantomrajzokat. Az elkövetőket így is csak több hét múl­va fogták el. 

Nem tudott magyarul

A cseh Jan Stratileket egy prostituált buktatta le. Hónapokkal korábban jött Magyarországra, hogy külföldi útlevelet szerezzen, több rablást is elkövetett nálunk. Ferenc körúti bűntársát nem akarta feldobni, de végül el­mondta, hogy az illetőt Kálmánnak hívják.

Lábában maradt a golyó

Kálmán sántikálva nyitott ajtót a nyomozóknak, ugyanis a pénzszállítós eltalálta, a golyó pedig még a lábában maradt. Ő volt a többszörösen büntetett elő­életű Berki Kálmán, akivel Stratilek nemcsak a postarablásost, hanem több más balhét is elkövetett. Hiába tagadott, őt 11, a cseh férfit 15 év fegyházra ítélték. 

Azt mondta: nem akart semmiképpen sem ölni

Az akkori Csehszlovákiában hírhedt Stratilek a szegedi Csillagban tanult meg magyarul, Berkivel korábban egy szlovák ismerős segítségével beszélt. Petz György író, költő, aki a 80-as években a börtönben tanított, zseniális, nagy tudású és jó nyelvi képességekkel megáldott embernek tartotta a férfit, és nagyon sajnálta, hogy bűnözésre pazarolta a képességeit. Akkoriban azt pletykálták, hogy szabadulása után kivégezték a csehek, de ott akkor már eltörölték a halálbüntetést. Stratilekkel Moldova György is beszélgetett a börtönévek alatt, Az írónak akkor azt mondta, sohasem akart ölni. Még akkor is megkegyelmezett, amikor fejbe csapták kólásüveggel. Moldova a Borsnak azt mondta, nem tudja, mi történt azóta a férfival.

A budapesti, VII. kerületi ház, amelyben Berki 1977-ben lakott, ma üresen áll, szinte omladozik. A Klauzál utcában és a szomszédos utcákban érdeklődtünk utána, mert Berkit rendkívül ismertté tette utolsó bűncselekménye. Újságcikkek jelentek meg a fényképével, a Kék fény című tévéműsor külön részt szentelt a rablásaiknak. A most 60-as évei végén járó férfi 1988 táján szabadult, de akárcsak Stratilek, eltűnt a börtönévek után. A környék idősebb lakói még emlékeznek rá, de rég nem látták. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek