A zöldségeskert novemberben
Szabad földön
A bimbós kelt nyugodtan hagyjuk még a szabadban; akár a –10°C-ot is elviseli, csak annyit szedjünk le, amennyit egyszerre felhasználunk belőle.
A nagyobb fagyok beállta előtt szedjük fel a téli retek gumóit és a répához hasonlóan tároljuk.
A pincében, veremben tárolt zöldségeket folyamatosan ellenőrizzük, a betegeket haladéktalanul távolítsuk el.
A hosszú tenyészidejű fejes káposztát még mindig szedhetjük. Tárolásra csak a megtisztított, egészséges fejek alkalmasak, ezeket 2–6 °C között a legjobb tárolni.
A torma szedéséhez még mindig jó az idő, és ezzel egy menetben szaporíthatjuk is.
Lakás és Kert magazin - keresse kéthetente kedden a Borsban!
Olvasson kényelmesen, fizessen elő a Borsra!
Fóliában, üvegházban
Ha fűtött fóliánk vagy üvegházunk van, most vessük el a fejes saláta magját a palánták neveléséhez, amihez 18–20°C kell tartanunk. A kifejlett palántáknak és a fejek fejlődéséhez már 16°C is elegendő. A fűtött fóliában vethetünk karalábémagokat is palántának. Bár ennek a keléséhez 19–22°C-ra van szükség, a tűzdelést követően 12–16°C is elegendő számukra.
Az üveg vagy fólia alatt teleltetett palántákat meleg napokon folyamatosan szellőztessük, ha nagy a hideg, érdemes éjszakára letakarni őket.
Ha nagy a hideg, a melegágyban telelő káposztafélék palántáit geotextíliával vagy nádszövettel takarjuk le. Figyeljük a melegágyban teleltetett káposztafélék és karfiol palántáit; ha kell, a hideg ellen takarjuk, ha pedig túl napos az idő, szellőztessük a melegágyi ablakokat.
Tél alá vetés
Jöhet az úgynevezett tél alá vetés, most kell elvetni például a zöldborsót. A fokhagymát is elduggathatjuk 25–30 cm sor- és 8–10 cm tőtávolságra, a novemberben elduggatott hagymák teljesen télállóak.
Fokhagymát a fagyok beálltáig ültethetünk, gerezdenként 8–10 cm tőtávolságra.
Ha ősszel vetjük a petrezselymet, korábban kikel, mint a tavaszi vetésűek. 25–30 cm sortávolságra és 1–2 cm mélyre vessük a magokat. A nyár végén vetett petrezselyemre tegyünk fóliaalagutat, így a tél folyamán tudunk róla zöldet szedni.
LKTipp
Itt az ideje a kerti csapot fagytalanítani, a vízórát letakarni és a folyékony növényvédő szereket fagymentes helyre betárolni.
Gondoljunk a tavaszra!
A kora tavaszi gyökérzöldség-magvetésekhez fontos, hogy már most készítsük elő a talajt. Legjobb, ha elővetemény után tesszük ezt. (Előveteménynek a trágyázást, tápanyag-utánpótlást követő első veteményt nevezzük.)
A jól előkészített talaj a felásást követő egyengetést és porhanyítást jelenti.
November a díszkertben
Huzat ellen sövényt
Sokan panaszkodnak, hogy nagyon huzatos a kertjük. Nekik azt ajánlom, hogy ültessenek szélfogó sövényt, aminek a zárt fallal szemben az az előnye, hogy nem felfogja, csak gyengíti a szél erejét így nem keletkeznek fagyzugos részek a kertünkben. A legszebb, ha virágzó cserjéket ültetünk (orgona, nyári orgona, aranyvessző, ostormén bangita, hóbogyó), de nagyon tetszetős a nálunk még nem igazán elterjedt a bükkből vagy gyertyánból ültetett sövény, igaz ezek a növények csak kötött talajon érzik jól magukat.
Áthatolhatatlan sövényt tudunk készíteni borbolyából, tűztövisből, főleg ha nem sorba, hanem hármas kötésben (azaz két elcsúsztatott sorba) telepítjük. A legtöbben örökzöldekből ültetnek sövényt; a leyland és a smaragd tuja a legnépszerűbb. Míg az első nyírást igényel, mert enélkül 7-8 m magasra és 2-3 méter szélesre nő, addig az utóbbit sajnos permetezni kell, ugyanis a fenyőszú könnyen megtámadja.
Ma már ahhoz, hogy a dísznövényeink is szépen fejlődjenek, elengedhetetlen a növényvédelmük. Az őszi lemosó permetezést ezért ajánlott e növényeken is elvégeznünk. Kivéve az örökzöldeket és a fenyőféléket, ezeket ugyanis a réztartalmú szerek megégethetik.
Jobb, ha szárazabb
Locsolni az ősz és a tél folyamán egyre ritkábban kell; a legjobb módszer, ha csak akkor öntözzük meg a növényeinket, ha a föld teteje kiszáradt. Ha egy növény földje állandóan nedves, sokkal előbb támadják meg a rovarok és gombás betegségek. A telelőben lévő növényeinket majd csak a tavasz kezdetétől kezdjük ismét tápoldattal locsolni.
Az utolsó nyírás
Végezzük el az utolsó fűnyírást, amit is a szokásosnál magasabb nyírással végezzünk. Kettős hatást érhetünk el most: nem terheljük a töveket az erős visszavágással, és a lehullott lombot is felszedjük a fűnyíróval. Azoknál, akiknél nagyon sok a gyepben az elhalt fűszál vagy nagyon mohás a gyep, érdemes elvégezni egy gyepszellőztetést, lehetőleg nem késsel, hanem rugós szellőztetővel. Ha megtehetjük, táplálhatjuk a gyepünket a téli áttelelést segítő speciális gyeptrágyával is. Foszfor- és káliumtartalmú alaptrágyát is szórhatunk az őszi gyepre.
Az utolsó nyírást követően a fűnyírót is tegyük el télire; a legjobb ha leengedjük a benzint és végzünk egy olajcserét a gépen, kitakarítjuk a levegőszűrőt és a kést megélezzük vagy ha kell, rendelünk rá újat. Legvégül pedig letakarítjuk a gépet; ilyenkor érdemes a kisebb rozsdafoltokat is lefesteni.
LKTipp
A lehullott lombot ne hagyjuk télire a füvön, mert az kipállik alatta! A később lehulló leveleket legalább hetente szedjük össze és vigyük a komposztra.
A gyümölcsösben
Lemosó permetezés
Nem győzöm felhívni a figyelmet a lemosó permetezés fontosságára, főleg egy olyan év után, mint az idei. Ezt most végezzük el, olaj-, réz- és kéntartalmú szerekkel. A fák aljára lehullott lombot is permetezzük le, így megakadályozzuk azon lévő kór- és kárképek áttelelését, amivel a fát és vele együtt a jövő évi termést óvjuk meg! A lemosó permetezések elvégzésesre a motoros légkeringtetéses permetezők nem alkalmasak.
Fagyra várva
Lassan szedhetjük a naspolyát és a birset, az előbbit azonban hagyjuk kint, mert csak ha megfagy, akkor érik be rendesen, akkor lesz fogyasztható. A hagyományos (kerek) sütőtököt is meg kell hogy csípje a dér, akkor lesz fogyasztható és édes az íze.
Még ültethetünk
Míg a talaj át nem fagy, telepíthetünk gyümölcsfákat. Vásárlás előtt vegyük figyelembe kertünk adottságát és a családunk igényeit, mert sok bosszúságtól kíméljük meg magunkat, ha tudjuk, milyen fajtát és miért választunk!
Sokan panaszkodnak, hogy nem vagy csak keveset teremnek a gyümölcsfáik. Ennek leggyakrabban az az oka, hogy a fáknak nincs porzó társa így nincs, ami megtermékenyítse őket. Ezért érdemes az öntermékenyülő fajtákat választani. Nem árt tudni, hogy az alma és a körte minden esetben beporzást igényel.
Körtét egy sorban
A gyümölcstárolóban legalább kéthetente nézzük át a betárolt terményt. A körtét érdemes egy sorba rakva tárolni, mert a kocsánya könnyen belenyomódik a gyümölcs húsába. A szellőztetésről se feledkezzünk meg, de vigyázzunk, nehogy a rágcsálók bejussanak közben a helyiségbe!
LKTipp
A gyümölcsfák törzse körül lazítsuk fel a talajt, ugyanis sokkal jobb növényvédelmi szempontból, ha a fák tövénél gyommentes a talaj, mint amikor gyom vagy gyep borítja.