Megint külföldi színekben ért el nagy sikert egy magyar zseni. A távolabbi jövőre tervezett repülőgépével első díjat nyert a NASA pályázatán a magyar Varga Soma egy müncheni trió tagjaként.
Idén először nem csak amerikai, német diákok is indulhattak azon a tervezői versenyen, amit az amerikai űrügynökség írt ki a német repüléskutató intézettel közösen. Ezen egy magyar repülőgépmérnök-hallgató és csapata első lett. Repülőtervüket pár hete mutatták be a NASA Langley Kutatóintézetében dolgozó amerikai mérnököknek.
– Óriási megtiszteltetés volt számunkra, hogy időt szakítva ránk, meghallgatták ötletünket és díjjal jutalmazták – nyilatkozta a Délmagyarországnak a 25 esztendős fiatalember, aki Szegeden, a Ságvári gimnáziumban érettségizett. Két német társával olyan hibrid repülőgépet tervezett, ami teljesíti az amerikai és a német űrügynökség 2035-re megszabott károsanyag- és zajszintcsökkentési elvárásait úgy, hogy közben háromszáz utas szállítására képes. Ezt úgy érték el, hogy egyetlen hagyományos gázturbinás sugárhajtóművet és hat elektromos motort, szénszálas anyagokat képzeltek el bele.
– Tavaly októberben költöztem Münchenbe. A budapesti Műszaki Egyetemen végeztem, mint járműmérnök, és mert Magyarországon nincs speciális mesterképzés az űr- és repülőmérnököknek, ráadásul az alapképzés után úgy éreztem, túl keveset tudok, az egyetlen lehetőség a külföldi mesterképzés volt. Mivel Bajorország az európai űrmérnökök Mekkája, magától értetődött, hogy a Müncheni műszaki egyetem repülő- és űrmérnöki szakán folytatom – magyarázta a fiatal mérnök.
Azt is elmondta, hogy az Egyesült Államokban van egy törvény, miszerint az űr- és hadiiparban csak amerikai állampolgár dolgozhat, így neki és társainak Európában van a helyük. Ugyanakkor éppen ez a jogszabály emeli még jobban az elismerésük rangját. Ez szerinte nem is baj, hiszen az európai repülőipar sok szempontból előbbre jár, csak kisebb a hírverése.