Banglades a világ egyik legszegényebb és legsűrűbben lakott állama, a dél-ázsiai országban missziót teljesíteni hatalmas kihívás.
Két hét alatt 104 beteget vizsgált meg és 38 emberen, köztük 23 gyermeken hajtott végre műtétet idei bangladesi misszióján dr. Pataki Gergely plasztikai sebész. A saját maga által finanszírozott Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítványában vele tartott egy nyolcfős orvoscsoport is.
– Először nyolc éve jártam Bangladesben, és úgy éreztem, itt szükség van rám. Az országban alig néhány plasztikai sebész dolgozott, évente százezer súlyos égési sérültet kell ellátniuk, tudtuk, hogy segíteni kell. Mára több mint ötszáz sikeres műtétet végeztünk el – mondta a Borsnak az orvos, akinek ez a hatodik nagyobb missziója. Az országban sok helyen nyílt tűzön főznek, vagy a gyenge villanyvezeték szakad le, és ezektől főleg a gyerekek szenvednek égési sérüléseket.
– Korábban dolgoztunk olyan helyen, ahol nincs rendes világítás és a higiéniai körülmények is borzasztóak. Idén Dakkában, egy jobban felszerelt kórházban végeztük a műtéteket – emlékezett vissza Pataki.
A sebésznek sikerült megmentenie egy kisfiú lábát, amit egy, a gyerek közelében felrobbant akna sebesített meg. Egy Aksana nevű lánynak daganatot operált ki a kezéből. Egy másik kislány mellkasa súlyosan megégett, rajta bőrátültetést kellett végezni, ha felnô, szoptathat is.
– Nagy szeretettel fogadnak minket. A kórházra öt helyen tűzték ki a magyar zászlót. Személyesen jött el az egészségügyi miniszter, és javaslatunkra jövőre egy ötszáz ágyas égési és plasztikai sebészeti centrum épül. Ez lesz a világ legnagyobb plasztikai sebészete – mondta dr. Pataki Gergely.