Forrás: MTI, Google Maps
Országszerte gond a kistelepüléseken, hogy nincs helyben bankautomata. Az ott lakók így jóval nehezebben és drágábban juthatnak a pénzükhöz, mint a (nagy)városiak. Ez főleg a nyugdíjasoknak és a közmunkásoknak okoz nehézségeket, de mivel lassan évtizedek óta ebben a helyzetben vannak, kénytelenek voltak hozzászokni.
A négyszáz lelkes somogyi Rinyaszentmihály az egyik olyan település a sok közül, ahol a bankoknak nem éri meg ATM-et üzemeltetni.
– A legközelebbi automata Nagyatádon van, de az 25 kilométer. A legtöbb nyugdíjas és közmunkás sem engedheti meg magának, hogy buszjegyre költse maroknyi jövedelmét – mondta a Borsnak Molnár József, Rinyaszentmihály polgármestere. Így viszont marad a vidéki falvakban bevett módszer: a postás hozza ki a nyugdíjat. Ezt jobb híján már mindenki kénytelen volt megszokni, de a kezelési költség ez esetben akár több ezer forint is lehet.
Nógrád megyében sincsen máshogy:
– 93 ezer forintért kétezer forintot lekapnak. Én nem fogok kétezer forintokat adogatni, hogy felvegyem a pénzemet, nincs nekem ennyi – mondta az Abcúg.hu-nak egy mátraverebélyi asszony.
A Börzsönyben fekvő, 300 lakót számláló Perőcsényben sincs ATM. Az emberek így a hat kilométerre található Kemencére járnak, ha pénzt akarnak felvenni.
– Ha valakinek kevés a jövedelme, akkor valóban megterhelő anyagilag a postán keresztül kérni a pénzt. De mondjuk úgy, hogy az emberek már megszokták – nyilatkozta a Borsnak egy önkormányzati dolgozó.
Az idősek nyugdíját a postás hozza, a közmunkások pedig a települési házi pénztárból jutnak hozzá a kevéske jövedelmükhöz – foglalható össze az általunk megkeresett több tucat, bankautomata nélküli település önkormányzatától kapott válasz alapján. Megszokták – de ez nem jelenti azt, hogy jól is van így.