Aktuális

Életében nem tudta eladni, most 100 milliót ér

Hu-Zo

Létrehozva: 2017.12.14.

Életében nem tudta eladni, most 100 milliót ér

Az eddigi legmagasabb kikiáltási áron kerül kalapács alá vasárnap Csontváry Kosztka Tivadar kalandos életű, néhány éve felbukkant festménye. Magyarországon ilyen kezdő árral még nem kínáltak képet, mint most az Olasz halászt, amiért szakértők szerint akár 240 milliót is adhatnak.

– Csontváry életműve nagyjából száz darabból áll, ha egy képe felbukkan a piacon, az mindig ünnep a műkereskedelemben. Nem is szokás megválni a műveitől, hiszen alkotásai a gyűjtemények “koronái” – mondja a Borsnak Kelen Anna művészettörténész, a Virág Judit galéria munkatársa. A festő képeinek jelentős része közgyűjteményben található Pécsett vagy a Nemzeti Galériában, magántulajdonban mindössze húsz festménye lehet, úgy tizennégy gyűjtőnél. Vagyis a világon alig egy tucat ember birtokol Csontváry-képet.

A most árverésre bocsátott Olasz halászt még 1901-ben festette Taorminában. A képen látható épület ókori romokra épült. A 10. században a mórok átépítették, majd a XV. században nyerte el végső formáját. Ez volt Szicília első parlamentje, a Palazzo Corvaia, ami ma már múzeum.

Az eddigi rekord

Néhány éve vásároltak meg egy Csontváry-képet, szintén a Virág Judit galéria aukcióján. Az 1889-ben festett Traui látkép naplemente idején kikiáltási ára 80 millió forint volt, végül 240 millióért vette megy egy gyűjtő 2012-ben.

– Csontváry 1919-ben hunyt el, és életében egyetlen képet sem adott el. Ez a kép 1936-ban, a festő első életművét bemutató kiállításon szerepelt először, de hogy addig hol rejtőzött, rejtély – meséli a művészettörténész. Akkor a neves műgyűjtő, Neményi Bertalan vásárolta meg, aki Klimt, Renoir, Kokoschka képeiből is rendelkezett egy-egy darabbal. Ám a második világháború után a szovjetek elkobozták kollekciója jelentős részét, így az Olasz halászt is.

– Hét évtized után, 2009-ben bukkant fel újra a kép egy magyarországi gyűjtőnél, ő most úgy döntött, megválik tőle – avat be Kelen Anna. További érdekesség, hogy a rendszerváltás óta ugyan legalább tízezer festmény fordult meg a magyar műkereskedelemben, de alig volt közte Csontváry, ez csupán a hatodik.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek