Minden év végén évtizedek óta elôkerül a téma: a petárda. Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy a petárdázás tilos és büntetendô, ráadásul minden évben kutyák, macskák rohannak világgá a riasztó zajok miatt.
Forrás: Thinkstock
Petárdastop-ot kérnek az állatvédők Szilveszterre. Az óévbúcsúztatókor használt pirotechnikai eszközök durva hang-és fényhatásai a házi kedv encek számára sokkos pánikot okozhatnak. Egy magából kifordult házi kedvenc félelmében akár támadhat - haraphat is, de a leggyakoribb, hogy elszökik, elkóborol. A riadt állat veszélyes Sok kóborló kutya vagy macska soha többé nem kerül haza. De egy kis odafigyeléssel megelőzhető lehet, hogy a Szilveszteri petárdázás miatt a háziállatainkat egy életre elveszítsük.
Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület munkatársa elmondta: a petárdától megijedt macskák éles marásokat okozhatnak a gazdiknak, a kutyák kerítésen átugorva vagy pórázt a gazda kezéből kitépve próbálnak a robbanásoktól elmenekülni. Házi kedvenceket a petárdázás helyszíneire semmiképpen ne vigyük ki, inkább előzzük meg a bajt. A riadtan menekülő állatok néhány óra alatt akár 5-10 km-, több településnyi távolságot, is képesek megtenni, van, hogy az elmenekült kedvencek soha többé nem kerülnek elő.
40-50 olyan tűzesethez is riasztják átlagosan a tűzoltókat az év utolsó napján, amelyet valamilyen pirotechnikai eszköz okozott. Nem ritka, hogy egy rakéta erkélyre vagy szoba ablakán repül be és ott okoz tüzet. Pedig a petárda továbbra is tiltólistás. A szakemberek a pirotechnikai termékeket négy osztályba sorolják. Vannak olyan játékos termékek, amelyek egész évben megvásárolhatóak és 14 év felett bárki működtetheti őket, de olyan is, amelyiknél már 16 év a korhatár.
Egyes termékek viszont szigorúan csak december 28-tól december 31-ig szerezhetőek be, de az árúsító helyen igazolnunk kell, hogy betöltöttük a 18 évet és ezeket csak szilveszter napján, tehát december 31-én este hattól másnap reggel hatig szabad működtetni, és az árusnak is rendelkeznie kell jogosultsággal a forgalmazásra. Ha ezeket a szabályokat nem tartjuk be, akár 150 ezer forintra is büntethetnek. A rendőrség fokozott ellenőrzéseket végez az év ezen időszakában, de kórházi ügyeletek is fel vannak készülve az esetleges balesetekre, amiket helytelenül működtetett petárdák okozhatnak.
Praktikus tanácsok háziállat tulajdonosoknak:
1.A kutyában lévő, egyébként kötelező mikrochip legyen állatorvos által a gazda adatait tartalmazóan beregisztrálva, így ha a kutyát valaki megtalálja, a gazda gyorsabban elérhető.
2.Kutyáinkra, macskáinkra érdemes a gazda elérhetőségét tartalmazó bilétás nyakörvet is kötni, hogy a megtaláló könnyen elérhesse a tulajdonost.
3. A baj megelőzése érdekében december 30. és január 2. között a kijelölt sétáltató helyeken is fokozott óvatossággal, pórázon sétáltassuk kutyánkat.
4. Otthon is biztosítsunk kedvencünknek a közvetlen utcai hangoktól elszigetelt helyet, egy belső szobát vagy udvarrészt például, de a zárt garázs, vagy a kerítéssel alaposan körülvett udvart is megfelelő.
5.Amennyiben a lakásban marad az állat, a sötétítő függönyt húzzuk el, a redőnyt eresszük le. Félősebb kedvencek számára állatorvos által ajánlott nyugtató szerről is gondoskodhatunk a petárdázások idejére.
Mihamarabb kezdjük keresni
Ha viszont megtörtént a baj, érdemes a www.állatvédő.hu oldalon a közelben működő állatvédő szervezetekről informálódni, hogy a házi kedvenc minél hamarabb és lehetőleg épségben előkerüljön.