A magnetofonok megszállottja az idős terényi mester, Nagy Vilmos múzeumot rendezett be gyűjteményéből, amelynek ékei a különleges, karórába épített kémmagnók.
Több mint hatszáz különböző típusú, működő magnetofont halmozott fel az elmúlt fél évszázadban Nagy Vilmos.
A világ legnagyobb orsósmagnó-gyűjteményével rendelkező nyugdíjas múzeumot nyitott, aminek az egyik legérdekesebb darabja az 1954-ben készített, német gyártmányú, karórába épített kémmagnó.
– Az acélhuzalos szerkezet legkülönlegesebb része az idő mutatására nem alkalmas gyönyörű óra. A hátlapján van egy perforáció, ahol egy meglepően érzékeny mikrofonon keresztül jut be a hang. A zsinórt az ingujjba elvezették, a hangfelvevő gépet pedig a zakó belső zsebében könnyen elhelyezték. Tudtommal a háború után ez volt a világ első szerkezete, amivel már bárhol tudtak hangfelvételt készíteni. Egy amerikai támogatómtól kaptam – magyarázza a Borsnak a gyűjtő.
Az Orsós Magnó Múzeum néven üzemelő világlátványosságot a férfi lakóhelyén, a Nógrád megyei Terényben lehet megtekinteni. Edison fonográfjától kezdve, egészen a kétezres évekig, a hangrögzítés teljes történetét megismerhetik a palóc házacskában.
– A világ minden pontjáról érkeznek érdeklődők, idén volt japán, német és amerikai vendégünk is. Az a célom, hogy örömet okozzak az embereknek – tette hozzá a 75 éves férfi.