Napokig járni az ajándékok után, fényesre suvickolni a lakást, sztárséf módjára csodás menüt varázsolni a vendégek elé, nem könnyű feladat, főleg, ha pici gyerek is van a családban. Elmondjuk, mire figyeljünk oda, hogy az ünnep a legkisebbről szólhasson – idegeskedés és baleset nélkül.
Forrás: Thinkstock
Alakítsunk ki közös hagyományokat
A legfontosabb, hogy az ünnepvárás időszaka a pici számára ne a szorongó szülőket, hanem a készülődés örömét jelentse. Jó, ha már a baba érkezését követő években kialakítjuk a közös családi hagyományainkat. Neki még az élmények, és nem a külsőségek fontosak: a kis karácsonyfa is éppen olyan varázslatos, mint a plafont verdeső fenyő, és készüljünk fel rá, hogy lehet hogy a kartondoboz lesz a legérdekesebb játék.
A rokonok is besegíthetnek
Hogy elkerüljük a kicsi napirendjének felborulását és a rokonlátogatással járó nyűgösködést, próbáljuk meg otthon, a megszokott környezetében tölteni az első szentestéket. Az ajándékozás természetesen történhet nagyobb családi körben is, de a nagytakarításról nyugodtan lemondhatunk, egyik rokon sem fogja végighúzni az ujját az ablaktáblákon. A főzést illetően sem szégyen a vendégek közreműködését kérni – biztosan szívesen segítenek a nagyik, nagynénik a leves, a sütemények, vagy éppen a húsok elkészítésének átvállalásával.
Vigyázzunk az allergénekkel!
A szakember viszont nem javasolja a 12 hónap alattiaknak az allergéneket tartalmazó diós-mákos bejgli, csokik, szaloncukrok és mézes ételek fogyasztását. – A töltött káposztából is csak egyéves kor fölött kapjon a gyerek, feltéve, ha a töltelék szárnyas húsból készült. Hagyományos szilveszteri étkeket, mint például lencsefőzeléket, virslit is csak a nagyobbaknak adjunk! A legbiztosabb, ha olyan bababarát fogásokkal készülünk, amit már ismer és szeret, így biztosan elkerülhetjük az ünnepeket beárnyékoló hasfájást, hasmenést – figyelmeztet a szakember.
Édes, de nem cukor
Lehet, hogy mi már épp fogyókúrázunk, de jobb, ha elkerüljük a mesterséges édesítőszereket. Vagy ha más nem, nézzünk utána, hogy olyan „műcukrot” használjunk, amiből az egész kicsik is ehetnek.
Dr. Karoliny Anna, a Czeizel Intézet csecsemő- és gyermek-gasztroenterológusa szerint a menü összeállításánál feltétlenül készüljünk a csöppség étrendjének megfelelő változatokkal is. – Bizonyos klasszikus finomságokból – életkorától függően – már ő is csipegethet, de semmiképpen ne kerüljön a tányérjára túl zsíros vagy fűszeres étel. 8-9 hónapos babák már eszegethetnek a szárnyasokból és a szálka nélküli halakból, amelyeket lehetőleg olaj helyett a sütőben süssünk. A sütőtököt és a húslevesben főtt zöldségeket az egészen picik is megkóstolhatják, a 9-12 hónaposak pedig megismerkedhetnek a minimális zsiradékkal készült halászlével és a gesztenyés bejglivel, túrós süteményekkel. Köretek közül részesítsük előnyben a párolt rizst, zöldségpüréket.