Aktuális

Ölhet is a magas koleszterin!

Bors

Létrehozva: 2017.12.08.

Elkészült Magyarország koleszterintérképe, amely szerint hazánkban a gyermekek szempontjából még jó a helyzet, azonban 40–50 éves kornál már aggasztóak az adatok. Mégis rengeteg kérdés van ezzel kapcsolatban, most ezeket válaszoljuk meg.

Forrás: Illusztráció/Thinkstock

Mi az a koleszterin?

A koleszterinnek két fajtája létezik: az LDL (ártó) és a HDL (hasznos). Előbbi azért rossz, mert ez a fajta az artériákban lerakódva, azok elzáródását okozza, emiatt ez a fő ellenségünk. Utóbbi azért hasznos, mert az visszajuttatja a koleszterint a májba, így azt a szerv fel tudja dolgozni, majd az anyag kiválasztódik a szervezetből. Az LDL fokozza, a HDL pedig gátolja a zsírok lerakódását az érfalon. Ezek egyensúlya jelenti az egészséges szintet.

Mit okozhat ez a betegség?

Az artériák belső falára lerakódik az ereket beszűkítő lepedék, emiatt ezeken kevesebb vér jut át, így csök­ken a szívbe jutó oxigén mennyisége, amely keringési, illetve vérellátási zavarokat okozhat. Ez a koszorúér-betegség, infarktus, alsó végtagi érszűkület, agyi érbetegségek egyik oka.

Mennyi a normális?

Az ideális szint maximum 5,2 mmol/l, azonban a szakemberek szerint ez függ az egyén kórtörténetétől és a koszo­rúér-betegség egyéb rizikótényezőitől is. A koleszterintérkép alapján – amelyet két év alatt, több mint félmillió anonim vérvételi adatból készítettel el – Magyarország átlagos szintje 5,0733 mmol/l, amely az egészségügyi határértéken belül van. Ugyanakkor megyékre, településekre és korcsoportokra lebontva az adatok már korántsem annyira kedvezőek, mivel a negyven feletti korosztály nagy része szenved a magas koleszterintől.

Hogyan csökkentsük?

Úgy tartható kordában, ha csökkentjük a táplálékkal bevitt koleszterint. Korlátozzuk tehát a hús, a belsőségek, kolbászok, a tojássárgája és a tejtermékek fogyasztását. Diétával csökkenthetjük a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is. Emellett mindenképp érdemes kikérdezni az orvos véleményét, mivel akár gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. Ha több hetes vagy hónapos kezelés után sem normalizálódik a helyzet, akkor erősebb készítmények, vagy a különböző szerek kombinációja hozhat megoldást.

Mikor menjünk orvoshoz?

Az ajánlások szerint húszéves kortól ötévente, harmincesztendős kortól legalább évente kellene megméretnünk a koleszterinszintünket. Ha a családban van szív- és érrendszeri beteg, különösen fontos, hogy a fiatalok is évente ellenőriztessék magukat, hiszen a magas koleszterinszint gyermekkorban is betegségek rizikófaktora lehet.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek