Chips nekiment a fronton egy náci mesterlövész torkának a II. világháborúban. A napokban posztumusz díjat kapott.
A katonákon túl állatok is fontos szerepet játszottak a II. világháborúban. Közülük is kiemelkedett a Chips névre hallgató eb, aki 1940-ben látta meg a napvilágot az amerikai Pleasantville városában, New York államban. A német juhász és husky keverék fiatalon többnyire azzal töltötte az idejét, hogy megkergette a postásokat, egyszer pedig még egy betörőt is megharapott.
Az élete azonban gyökeresen megváltozott, amikor az amerikaiak beléptek a II. világháborúba. Gazdája – ismervén Chips kivételes képességeit – válaszolt a hadsereg felhívására, és szolgálatra bocsátotta kedvencét. Chips pedig megértette – ha lehet ilyet mondani egy kutyus esetében –, hogy szólítja a kötelesség, és mindent meg is tett, ami tőle telt. Kiképzését John Rowell közlegénnyel együtt kapta meg, aminek végeztével rögvest egy sorsdöntő csatában kellett helyt állnia. Az amerikai–brit szövetséges csapatok 1943 júliusában partra szálltak Szicíliában, de a sziget náci védői nem adtak könnyen egyetlen négyzetmétert sem. A szövetségesek kínkeservesen, lassan haladtak előre, sok embert vesztettek. Chips azonban segített: egyszer áttört a frontvonalon, majd torkon ragadta az egyik lesben álló, mesterlövész németet, aki a szövetséges katonákat tizedelte, megnyitva ezzel az utat az angolszászoknak.
Chips hőstettéről a legfelsőbb körökben is értesültek, s a marokkói Casablancába invitálták az ebet. Franklin D. Roosevelt amerikai elnök és Winston Churchill brit miniszterelnök mellett az akkor még tábornokként szolgáló későbbi elnök, Dwight D. Eisenhower fogadta a kutyát. Chipsben pedig még annyira élt a harci kedv, hogy utóbbi kezét jól meg is harapta.
A hős négylábú egy ideig még segítette a hadsereget, de csatába többé már nem küldték. 1945-ben hazatért gazdájához, a harci stressz azonban annyira megviselte, hogy egy évre rá elpusztult. Életéről a Disney 1990-ben filmet is készített, a minap pedig a hőstettei elismeréseképpen posztumusz díjjal is kitüntették.
Magyar hősök
A mi legismertebb hős német juhászunk a miskolci mentőkutya, Mancs volt (1994–2006), aki több nagy külföldi földrengés után is segédkezett a sérültek, áldozatok felkutatásában. Még életében, 2004 decemberében szobrot kapott Miskolc belvárosában, a Szinva-patak partján. Könyv- és tévésorozathős is lett Kántor (1953–1964), a szintén német juhász rendőreb. A magyar bűnüldözés történetének legeredményesebb nyomozókutyája volt.