Forrás: Bors
Zsigóné Kati az eddig legnagyobb, birtokába került strucctojásra megalkotta az ország tojását.
– Annak idején a lakásunkat szépítgettük, és az előszobánk felső falfelületének kidíszítésére pingáló asszonyokat akartam hívni kalocsai minták festésére. A férjem biztatott, hogy vagyok én annyira ügyes, hogy ezt magam is el tudom készíteni. Másnap egy nagy lapot telefestettem virágokkal és elvittem Kalocsára, ott is a legkiválóbb művészhez. Ezek annyira megtetszettek neki, hogy beavatott a tojásfestés művészetébe – mesélte a Borsnak Kati, aki most elkészítette az ország tojását.
– Tizenegy különböző technikával dolgoztam, van közte faragás, karcolás, pontozás, batikolás, viaszolás, patkolás, festés és összesen 79 motívum, jel szimbólum, ami valamilyen módon Magyarországhoz, a történelmünkhöz, kultúránkhoz kötődik. Ilyen a honfoglalás, I. István királyunk, védőszentünk Nagyboldogasszony, a vérszerződés, a koronázási ékszerek, a turul madár, életjelek, halasi csipke, kalocsai és matyó motívum – mutatta Kati, aki az olajfestményekkel, igazi miniatúrákkal dolgozott a legtöbbet. Ezekhez Svájcból és Skóciából rendelt ecseteket, mert nálunk ilyen vékonyak nem kaphatók.
– Ezekkel négy hónapot dolgoztam. A vérszerződésnél például a kacagányt és a bajuszt is részletekig kidolgoztam – mondta.
Kati szeretné, ha ezt az állam megvásárolná tőle és a magyar állam tulajdona maradna és nem kerülne valamilyen külföldi gyűjteménybe. Azt pedig megígérte, hogy aki húsvétkor Kecskeméten meglocsolja, névre szóló hímes tojást kap tőle.