Aktuális

Gyilkol a túl korai kelés

Címkék
reggel

Bors

Létrehozva: 2018.01.04.

A bagoly típusok közé tartozik vagy csak azért kel korán, mert muszáj? Az emberek egy része sokkal korábban ébred, mint ahogy azt a teste diktálná. Fáradtan kel, és egész nap kimerült. A tudomány legfrissebb kutatásai szerint ez akár halálos is lehet.

Forrás: Thinkstock

Az emberi szervezet úgy van kitalálva, hogy akkor ébredjen, amikor a nap is felkel, és ennek oka van.Amikor reggel elkezd pirkadni, és kint egyre világosabb lesz, ez elnyomja a melatonintermelést, amely egy természetes hormon, és a testünk azért termeli, hogy segítsen elaludni. Ezzel egy időben a kortizolszintünk emelkedni kezd reggel. Ez viszont az a hormon, amely energialöketet ad, stresszhelyzetben kifejezetten megemelkedik. Ne csodálkozzunk tehát, ha míg nyáron könnyen kiugrunk az ágyból, télen, sötétben ez nehezebben megy.

A másik oldalról vi­szont számos negatív hatása lehet, ha ko­rábban kell felébrednünk, mielőtt a nap felkelne. A testünk me­latoninszintje még magasan van, viszont a kortizoltermelés még nem indult be. Ez számos olyan problémához vezethet, amitől a hormonális egyensúlyunk felborul, ami szívbetegséghez, agyvérzéshez, cukorbetegséghez, sőt a depresz-szióhoz és gyorsabb öregedéshez is vezethet.

Jobban aludhat, ha lefogy

Napjaink egyik népbetegsége az IR, vagyis az inzulinrezisztencia, ami kezelés hiányában 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet. Hétköznapi, ám igen kellemetlen tüneteket is produkálhat. Ilyen az alvászavar is, bár ennek pontos oka még nem tisztázott, kutatások szerint gyakrabban fordul elő alvászavar IR és cukorbetegség esetén, mint az egészségeseknél. Maga a probléma megnyilvánulhat például nehéz elalvásban, gyakori ébredésekben, alvási apnoéban, horkolásban, illetve kevesebb, mint hat óra alvásban. Bár a kapcsolat pontos oka még további vizsgálatokat igényel, a kutatók szerint köze lehet a cirkadiánritmus megváltozásához, melynek hatására megnő az étvágyat szabályozó hormonok mennyisége, ami a szénhidrát-háztartás zavaraihoz vezethet. Ráadásul a magas inzulinszinttel rendelkezők gyakran súlyfelesleggel is küzdenek, és számtalan tanulmány bizonyította már a túlsúly és az alvászavarok közti kapcsolatot. A nem kielégítő alvás ugyanis fokozza az étvágyat, sőt a túlsúlyosok kö­rében gyakoribb az úgynevezett alvási apnoé is. Ez amellett, hogy horkolással, éjszakai légzéskimaradással jár, másnapi dekoncentráltságot, álmosságot és ingerlékenységet von maga után, melynek következtében az illető több egészségtelen, magas glikémiás indexű ételt fo­gyaszt. Kezdetét veszi egy ördögi kör: nem kielégítő alvás, túlsúly, inzulinrezisztencia hárma­sában – ma­gyarázza dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia-specialistája.

Mit tudunk tenni, ha a vekkert mégsem állíthatjuk későbbre?

1. Kerüljük el a koffeint délután 2 óra után!

Ez lehetővé teszi a szervezetünk számára, hogy még hamarabb kiürüljön a koffein, és időben az ágyba tudjunk menni aludni.

2. Hagyjunk időt a reggelire!

Lehetőleg a napot fehérjékből, zsírokból és jó minőségű szénhidrátokból álló reggelivel kezdjük, hogy energiát nyerjünk! Ezen túlmenően napfény hiányában pótoljuk a D-vitamint megfelelő dózisban.

3. Készüljünk az alvásra!

Tartsuk távol a zavaró tényezőket, mint például a mobiltelefonunkat, kapcsoljuk ki a tévét, csukjuk be a könyveket, amikor itt az ideje aludni! Így a testünknek elegendő ideje marad, hogy kipihenje magát.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek