702 ezer forintot is megért egy vevőnek Kádár János sakk-készlete. Ezt az összeget azonban senki nem fizette ki érte, a vevő és az eladó között vita robbant ki.
702 ezer forintért ütötték le azt a sakk-készletet a Vaterán, amelyről úgy tudni, Kádár Jánosé volt. A nagy sakkjátékos hírében álló egykori pártfőtitkár az NDK nagykövetségétől kapott elefántcsontból faragott, gyöngyház díszítésű készletet. A licit még novemberben indult érte egy forintról. A Bors is beszámolt róla, amikor az ára már 162 ezer forintra szaladt fel. A 702 ezres összeget két hét alatt elérte a dobozka. A nyertes licitáló csak a verseny végén szállt be, és jellemzően mindig csak kis összegekkel emelte a tétet, de nála más már nem ajánlott többet.
Mint megtudtuk, az árverés lezárása, azaz december eleje óta nem fizette ki a 702 ezer forintot. Így az eladó sem küldte el a különleges sakkot, és nem hirdette meg újra.
De hogyan került Kádár emblematikus játéka egy internetes hirdetőoldalra?
– A 90-es években volt egy árverés, ahol Kádár János személyes tárgyai kerültek kalapács alá. Elképzelhető, hogy tényleg van ilyen tárgy. Azt, hogy eredeti-e, nagyon nehéz megállapítani, ahogy a valódi értékét is – hangsúlyozta a Borsnak Csonka Krisztián, az árveréstől egyébként független Darabanth Aukciósház irodavezetője. A hirdetésben látható katalógusban a 90-es években ötszázezer forint volt a sakk kikiáltási ára. Eredetiségét a réztáblára vésett Kádár János Genusse (vagyis Elvtárs) felirat és az NDK címere is bizonyítja.
A Bors a Vaterán járt utána, mi történhetett. Az oldalon olvasható bejegyzések alapján a vevő és az eladó között vita robbant ki, mindketten csalónak tartják a másikat. Az eladó szerint a vevő álnéven licitált, és nem is akarta igazán megvásárolni a sakkot. A vevő szerint pedig az eladó folyamatosan kifogásokat emelt az átadás részleteit illetően, és bár a vevő ügyvéd jelenlétében szerette volna lebonyolítani az adásvételt, erre nemleges választ kapott. A vevő szerint a sakk nem is létezik, esetleg hamisítvány.
Azóta semmit sem tudni a sok százezer forintot is érő kincsről. Bár 2016-ban is feltűnt egy árverésen, elképzelhető, hogy sokáig ismét nem bukkan fel.