Talán még emlékeznek rá, hogy az 1948. augusztusa és 1992. szeptembere között forgalomban lévő húszforintos bankó előoldalán Dózsa György képe volt látható. A hátoldaláról viszont csak annyit tudni, hogy egy kalapácsot és búzakalászt tartó férfiakt szerepel rajta. A Múltmentő blog legutóbbi bejegyzésében rámutatott, hogy az aktmodell nem más, mint Hegedűs István öttusázó bajnok, aki 1956-ban ártatlan civilként vesztette életét a forradalomban.
A Nyíregyházán született Hegedűs többszörös öttusázó bajnok volt, aktív sportolóként még dublőrként is szerepelt egy filmben. Horváth Endre grafikus – aki több pengő- és forintbankjegy, illetve bélyeg tervezője – a fiatal sportolót választotta, hogy szerepeljen a húszforintos bankjegyen. Dr. Fazekas Árpád orvostörténész egy szabolcsi újságban, 2000-ben megjelent cikkben emlékezett meg Hegedűsről. Ebből kiderült, hogy Hegedűs – miután felhagyott a versenyzéssel, testnevelőtanári oklevelet szerzett – nem vett részt a forradalomban. 1956. október 24-én hajnali négykor szokásos módon elindult terézvárosi otthonából a margitszigeti Sportuszodába, hogy edzést tartson tanítványainak. Néhány lépést tett meg, amikor hátulról lelőtték.
A golyó a szívén haladt át, így esélye sem volt a túlélésre. Halálhíréről négy nappal később emlékezett meg a Népszava október 28-ai számában.
– Személyesen nem ismertem őt. Nehezen gyűjtöttem össze róla információkat, mostohaanyja és féltestvére elmondásaiból tudtam meg néhány dolgot. Ma már nem élnek a rokonai, és felesége sem volt – mondta a Borsnak az orvostörténész.