Habár a kotyogó kávéfőzőt sokan szeretik egyszerű használata miatt, jó feketét azonban mégsem olyan könnyű vele készíteni. Hegedűs László a Paksi Kávé baristája lapunknak elmondta azokat a trükköket, amelyekkel isteni kávét készíthetünk otthon is.
Forrás: Thinkstock
Nem lesz keserű
Tévhit, miszerint a régi kotyogó kávéfőző csak keserű feketét tud készíteni. Ennek elkerülése érdekében fontos megválogatnunk az összevetőket, még a vizet is, hiszen az ital 98 százalékban folyadék. Legjobb, ha boltban vásárolt vízzel készítjük, és figyeljünk arra, hogy a lehető legkevesebb ásványi anyagot tartalmazza, így elkerülhetjük még a klór jelenlétét, amely elronthatja a reggeli feketénket.
Figyeljünk a pörkölésre
Legjobb, ha közepes pörkölésű kávét választunk, mivel ezen csak egy picit vagy egyáltalán nem érezhető a pörkölt íz, így a kávénk sem lesz keserű. Ha jól készítjük el, akkor akár cukor nélkül is fogyaszthatjuk, mivel jobban érezhetők a gyümölcsös jegyek. Ezzel szemben az olaszos, sötét pörkölésű kávéban már eleve benne van az égett íz, amelyre még rájön a főzés közbeni égetés, emiatt az íze keserű lesz, amit leginkább sok cukorral tudunk elnyomni. Figyeljük a csomagoláson található dátumokat is, mivel a kávé a pörköléstől számított 12 hétig őrzi meg igazán a minőségét, később a vákuumcsomagolás ellenére is csökken. Jó tudni azt is, hogy minél rosszabb minőségű a kávé, annál jobban meg kell pörkölni, ami azt jelenti, hogy az alacsony vagy közepes pörkölés jobb minőséget jelent.
Forró vizet a kotyogóba
Robusta: kétszer annyi koffeint tartalmaz, mint az arabica és olcsóbb is, viszont ebben a fajtában kevesebb az illóolaj és az aromatikus anyag, így ízében is más.
Arabica: értékesebb kávé, kevesebb koffeintartalommal, viszont több illóolajjal. Aromatikus anyagokat is tartalmaz, finom, ízletes feketét készíthetünk belőle. Mivel előállítása drágább, ezért a boltokban is magasabb áron juthatunk hozzá.
Sokan hideg vizet öntenek a tartályba, mondván: úgyis felforr. Hegedűs László a Paksi Kávé baristája azonban elmondta, hogy a legjobb, ha forrásban lévő vizet öntünk a kotyogóba, mivel így gyorsabban megfő a kávé, ezzel kevesebb időt adunk annak, hogy leégjen, vagyis keserű legyen. Emellett fontos még, hogy soha ne nyomkodjuk le a kávét, mivel a víz így nem tud utat törni magának a szemek között, amihez még az is hozzájárul, hogy a kávé víz hatására megdagad, így még jobban elzárja az utat. Elég, ha púposan rakjuk az őrleményt, majd összeszereljük kotyogót. Akkor jó, ha egyenletesen folyik le a kávé, nem köpköd. Ha már a háromnegyede lefőtt, nyugodtan levehetjük a tűzről, mivel a folyamat már így is lezajlik.
Kártevőktől függ a koffeintartalom
A kávécserje vagy -fa több helyen megél, s ez a koffeintartalmat is befolyásolja. Minél magasabban él a növény (arabica), annál kevesebb a kártevő, így kevesebb koffeint is termel ezek elűzésére. Ezzel szemben, ha egy cserje vagy fa (robusta) alacsonyabb területen él, ahol több kártevője él, akkor több koffeint termel a védekezés miatt.
Néha baristának érzem magam
A kávé fantasztikus ital, de számomra inkább élvezeti cikk – mondta Orosz Barbara műsorvezető. – Szeretek a barátokkal meginni egy finom eszpresszót minden nélkül. Részt vettem egy képzésen is, és az ott tanultakat otthon szoktam hasznosítani, amikor látogatók jönnek hozzám. Bárhová megyek a világban, mindig nyitott vagyok kávéügyben, és a nagymamám kotyogós kávéját is szívesen fogyasztom.