Aktuális

Így nem fizet rá a betegségre

Bors

Létrehozva: 2018.01.22.

A közeledő influen­zajárvány miatt sokan kényszerülhetnek betegszabadságra, azonban egyre kevesebben élnek a lehetőséggel, az elbocsátás veszélye és a kevesebb fizetés miatt.

Így nem fizet rá a betegségre

Nőtt az összeg

A 2017-es évhez képest nőtt a bruttó bérek, ezáltal a betegség után járó összeg is. Míg tavaly maximum 8500 forintot kaphattak naponta azok, akik otthonmaradásra kényszerültek, addig idén ez maximum 9180 forintra emelkedett. A táppénz összegét a jövedelem és a biztosításban töltött idő határozza meg: a biztosításban töltött időtől függően a kapható összeg a napi átlagkereset 50 vagy 60 százaléka. Betegszabadság esetén viszont a munkáltatónak a fizetés 70 százalékát kell biztosítani. Az állam idén megemelte a táppénzre fordítható pénz összegét is, amely 14,4 milliárd forinttal jelent többet mint, eddig. Ez azt jelenti, hogy 130 milliárd forint áll rendelkezésre, hogy az otthon maradókat kifizessék. Meglepő, hogy a táppénzesek több mint ötöde a bruttó 150-200 ezer forintot kereső dolgozók voltak, akik átlagosan 26 napig voltak otthon. A táppénzesek alig egy százalékát tették ki azok, akik havi bruttó 600 ezer forintnál többet keresnek.

Mi a különbség a fogalmak között?

A betegszabadság és a táppénz közötti legfontosabb különbség, hogy betegszabadságra csak saját jogon, táppénzre viszont akkor is jogosultak lehetünk, ha például eltartott gyermekünk betegsége miatt nem tudunk dolgozni menni. A betegszabadságok összegét a munkáltatónak kell kifizetnie, az azt követő táppénzt viszont már az állami egészségbiztosítás állja. A betegség időszakának első 15 napja betegszabadság, a fennmaradó időszakra pedig már táppénz jár.

Jól jöhet az egészségpénztár

A betegség idején jöl jöhet, ha van egészségpénztári megtakarításunk, mivel a kiesett bé­rünket így nem kell nélkülözni – írja a Pénzcentrum.hu. Erre a számlára saját magunk is tehetünk pénz havonta, vagy a munkáltatónktól a cafeteriakeretünk terhére is kerülhet összeg. Az egészségpénztári kártyáról – amely hasonlít egy bankkártyára – adómentesen vehetünk ki pénzt gyógyszerre, egészségügyi segéd­eszközre, továbbá magánorvosi ellátást is fizethetünk vele. Előfordulhat, hogy az egészségpénztárunk leszerződött azzal a patikával vagy orvossal, ahol vásároltunk vagy szolgáltatást vettünk igénybe, ha pedig nincs ilyen megegyezés, akkor a nevünkre kiállított számla ellenében kapjuk meg az összeget.

15 nap jár

Egy évben mindeninek 15 nap betegszabadság jár, azonban, ha nem a teljes évben foglalkoztatják, akkor a napok száma időarányosan kevesebb. Sokan nem mernek betegszabadságra menni, mivel félnek a kirúgástól, nem is hiába: az új munka törvénykönyve szerint ezt a munkaadó meg is teheti, ezzel együtt akár fel is mondhatunk a betegszabadságunk alatt.

Naponta több ezer beteg

2017 első kilenc hónapjában naponta 52–66 ezren voltak betegek. Ebből legtöbben szeptemberben voltak otthon, legkevesebben pedig áprilisban. Tavaly februárban vették igénybe legtöbben a gyermekápolási táppénzt, ugyanis minden tizedik betegszabadságon lévő ember a 12 év alatti gyermeke miatt maradt otthon. Az idei táppénzkiadást 14,4 milliárd forinttal megemelték, így összesen több, mint 130 milliárd forint áll rendelkezésre. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek