Aktuális

Közel a hetvenhez is költ Bölcsesség

Címkék
madár

P. Zs.

Létrehozva: 2018.01.04.

Forrás: AFP

Úgy tűnik, a világ legidősebbnek tartott ma­darának esze ágában sincs jobb létre szenderülni! Wisdom, a Laysan-albatrosz még idén is fiókákat nevel hím párjával, Akeakamaival a csendes-óceáni Midway-szigeteken. A kutatók szerint már hat évtizede tér vissza oda minden novemberben fió­káknak életet adni. Bár az albatroszok általában legfeljebb ötven évig élnek, Wisdom ezt már ré­gen túlszárnyalta. Chandler Robbins amerikai ornitológus 1956-ban gyűrűzte meg, amikor költött a Midway-szigeteken, és tudni kell, hogy ezek a madarak leghamarabb ötévesen, de általában 8-9 évesen raknak tojást először. Az albatroszhölgy tehát legalább 67 éves. Ezzel nemcsak a világ legöregebb ismert tengeri madara, de a legöregebb vadon költő madara is. Összehasonlításképp: ez olyan, mintha egy százéves asszony szülne.

50 éves atlanti vészmadár

Az MME pontos nyilvántartást vezet a gyűrűs madarakról. A gyűrűzés teremti meg azt a lehetőséget, hogy számon tartsák nemcsak a vándorlását, de az életkorát is az állatoknak. Hiszen csak ránézésre nem lehet megmondani egy madárról, hány éves. Az európai adatok szerint él például egy 50 éves atlanti vész­madár (képünkön), egy 45 éves kontyos réce, egy 43 éves csigaforgató, egy 40 éves lunda, egy 30 esztendős dankasirály, egy 23 éves holló és egy 20 éves erdei szürkebegy is.

– Magyarországon csak a kétezres évek óta vezettük be az acélgyűrűket, amelyek tartósak, nem kopnak, így most még nagyon ritka az igazán idős, regisztrált példány – mondta a Borsnak Karca Zsolt, az MME Gyűrűző- és Vonuláskutató Szakosztályának titkára.

– Nagyon kevés információ van a madarak életkoráról, de nem ritka, hogy ilyen matuzsálemi kort megélnek. Persze sok szerencse és jó genetika kell hozzá – mondta a Borsnak Or­bán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület (MME) sajtóreferense. Hozzátette, az albatroszok több szempontból is különlegesek, ezért jól meg is lehet figyelni őket: ragaszkodnak a fészkükhöz, ami egyébként az a hely, ahol maguk is kikeltek.

A Midway-szigetek – Hawaii­tól kétezer kilométerre – több százezer albatrosznak és összesen mintegy hárommillió tengeri madárnak a költőhelye.

Magyar madármatuzsálemek

32 éves küszvágó csér: 1985-ben gyűrűzték meg, és Magyarországon figyelték meg 2013-ban.

21 évet élt lócsér: 1962-ben gyűrűzték meg Svédországban, hazánkban 1984-ben pusztult el, lelőtték.

22 éves magyar fenyőrigó: Magyarországon kapott gyűrűt 1962-ben, és Franciaországban lelte halálát 1984-ben.

27 éves egerészölyv: Itthon kapott gyűrűt 1991-ben, és 2012-ben ismét találkoztak vele ugyanott, ahol meggyűrűzték.

26 éves korában elhullott parlagi sas: Szerbiában kapott gyűrűt 1976-ban, és Magyarországon találták meg 2002-ben.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek