Forrás: AFP
Úgy tűnik, a világ legidősebbnek tartott madarának esze ágában sincs jobb létre szenderülni! Wisdom, a Laysan-albatrosz még idén is fiókákat nevel hím párjával, Akeakamaival a csendes-óceáni Midway-szigeteken. A kutatók szerint már hat évtizede tér vissza oda minden novemberben fiókáknak életet adni. Bár az albatroszok általában legfeljebb ötven évig élnek, Wisdom ezt már régen túlszárnyalta. Chandler Robbins amerikai ornitológus 1956-ban gyűrűzte meg, amikor költött a Midway-szigeteken, és tudni kell, hogy ezek a madarak leghamarabb ötévesen, de általában 8-9 évesen raknak tojást először. Az albatroszhölgy tehát legalább 67 éves. Ezzel nemcsak a világ legöregebb ismert tengeri madara, de a legöregebb vadon költő madara is. Összehasonlításképp: ez olyan, mintha egy százéves asszony szülne.
Az MME pontos nyilvántartást vezet a gyűrűs madarakról. A gyűrűzés teremti meg azt a lehetőséget, hogy számon tartsák nemcsak a vándorlását, de az életkorát is az állatoknak. Hiszen csak ránézésre nem lehet megmondani egy madárról, hány éves. Az európai adatok szerint él például egy 50 éves atlanti vészmadár (képünkön), egy 45 éves kontyos réce, egy 43 éves csigaforgató, egy 40 éves lunda, egy 30 esztendős dankasirály, egy 23 éves holló és egy 20 éves erdei szürkebegy is.
– Magyarországon csak a kétezres évek óta vezettük be az acélgyűrűket, amelyek tartósak, nem kopnak, így most még nagyon ritka az igazán idős, regisztrált példány – mondta a Borsnak Karca Zsolt, az MME Gyűrűző- és Vonuláskutató Szakosztályának titkára.
– Nagyon kevés információ van a madarak életkoráról, de nem ritka, hogy ilyen matuzsálemi kort megélnek. Persze sok szerencse és jó genetika kell hozzá – mondta a Borsnak Orbán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület (MME) sajtóreferense. Hozzátette, az albatroszok több szempontból is különlegesek, ezért jól meg is lehet figyelni őket: ragaszkodnak a fészkükhöz, ami egyébként az a hely, ahol maguk is kikeltek.
A Midway-szigetek – Hawaiitól kétezer kilométerre – több százezer albatrosznak és összesen mintegy hárommillió tengeri madárnak a költőhelye.
32 éves küszvágó csér: 1985-ben gyűrűzték meg, és Magyarországon figyelték meg 2013-ban.
21 évet élt lócsér: 1962-ben gyűrűzték meg Svédországban, hazánkban 1984-ben pusztult el, lelőtték.
22 éves magyar fenyőrigó: Magyarországon kapott gyűrűt 1962-ben, és Franciaországban lelte halálát 1984-ben.
27 éves egerészölyv: Itthon kapott gyűrűt 1991-ben, és 2012-ben ismét találkoztak vele ugyanott, ahol meggyűrűzték.
26 éves korában elhullott parlagi sas: Szerbiában kapott gyűrűt 1976-ban, és Magyarországon találták meg 2002-ben.