Aktuális

Mi van, ha a gyerekünket egy másik szülő harapja meg?

F. G., P. Zs.

Létrehozva: 2018.01.26.

<p>A gyermekek közötti civakodás a bölcsődében vagy óvodában normálisnak számít, amely segíti a szocializációt, viszont itt is érdemes határt húzni. Azonban mi történik akkor, ha egy édesanya harap meg egy másik gyereket? </p>

Egy felbőszült anyuka olyat tett, amire még nem volt példa: miután gyermekével megérkeztek a bölcsődébe, megharapott egy kislányt, mivel az korábban ugyanezt tette az ő csemetéjével. Az eset a pécsi kertvárosi Csoda bölcsődében történt január 12-én reggel. A dolgozók nem tudtak közbeavatkozni, olyan hirtelen történt minden. Az intézmény azonnal megtette a protokoll szerinti gyermekvédelmi intézkedéseket, és a szülők közötti konfliktuskezelést is elindította, ehhez hozzátartozik, hogy a sértett kisgyermekkel és családjával, illetve a bántalmazó szülővel is pszichológus foglalkozik. A pécsi bölcsődék igazgatója, Dallosné Kaurek Csilla szerint a bölcsődés korosztály­ban gyakori a harapás, azonban egyedülálló eset, hogy szülő így rendezte volna gyermeke sérelmét.

A harapós anyuka az egyik pécsi színház öltöztetőjeként dolgozik. Munkatársai nem tudják elképzelni, hogy ilyen megoldásra vetemedne. – Egy nagyon kedves, aranyos segítőkész nőként ismerem, sosem tapasztaltam, hogy bármennyire is agresszív lenne, inkább konfliktuskerülőnek írnám le – mondta lapunknak az egyik munkatársa.

A gyermeki civakodás a beilleszkedés része

Az intézményvezető szerint gyakran előfordul, hogy a gyerekek egymást megharapják, ám ez a mostani eset példa nélküli. A szülőknek nem kell túl komolyan venni a gyerekek közötti harapós összetűzéseket, mert az a játék és a szocializáció része, egyébként a harapós időszak szerencsére nem túl hosszú. Ha mégis túlsúlyba kerülnek a negatív élmények, a gyerek szorong, akkor tanácsos a kisgyermeknevelők, bölcsődevezető, pszichológus bevonásával segíteni az élmények feldolgozását. 

Az orvos szerint addig nem kell aggódni, amíg nem olyan súlyos a harapás, hogy sebes legyen. Legtöbbször ugyanis a harapás helyén csak bőrpír, vagy hamar elmúló bevérzés marad.

Jegyzőkönyv után feljelentés

Ha seb is keletkezik, a szülőnek mindenképp kell feljelentést tennie, az óvodának jegyzőkönyvet kell felvenni és annak fényében kell eljárni, hogy mekkora a sérülés – mondta a Borsnak dr. Bense Tamás családorvos. De orvosnak mindenképpen meg kell mutatni a sebet. A harapdáló anyát pedig nem árt elmeorvosi vizsgálatnak is alávetni. 

Akár 3 évet is kaphat az anya

Az extrém eset kapcsán könnyű testi sértés miatt indított eljárást a rendôrség. Akár három évig terjedô szabadságvesztéssel is büntethetô a tettes a könnyű testi sértés miatt. Azért ilyen szigorú a törvény, mert a bölcsödés védekezésre képtelen személynek számít a jogban.

Gennyesedhet a seb a nyáltól

Az emberi nyál is tud gyulladást, gennyes sebet okozni, amit ki kell tisztítani, akár műtéti úton. Nem beszélve olyan betegségekről, amelyek nyál útján is terjednek. Állati harapásnál súlyosabb a helyzet, ott orvosi értelemben nagyobb a fertőzés, vagy veszettség lehetősége. Az ÁNTSZ tájékoztatása szerint csak abban az esetben kell jelenteni a harapás tényét, ha veszettséggyanús állat követte el. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek