<p>Megszületett az idei fővárosi lomtalanítási menetrend. Az idén a XIII. kerületben kezdődik, szemben a tavalyi évvel, amikor az V. kerület volt az első. A Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt. az ingyenes lomtalanítás során a lakásokban feleslegessé vált, úgynevezett „nagydarabos” hulladékokat gyűjti össze és viszi el – derül ki a cég most megjelent tájékoztatójából.</p>
Forrás: MTI
Azokban a nagyobb kerületekben, ahol több napon keresztül történik a lomtalanítás, az FKF levélben, illetve a társasházakban kifüggesztett plakátokon tájékoztatja a lakosságot a pontos időpontokról. A további kerületekre vonatkozó dátumokat folyamatosan közzéteszi honlapján az FKF. A társaság figyelmeztet arra, hogy közterület-szennyezési szabálysértést követ el, aki nem a megjelölt időpontban készíti ki a lomokat, ezért azt kérik, hogy a megjelölt napon, 18 óra után készítsék ki.
A lomtalanítás során nem szabad kitenni napi kommunális hulladékot, magyarul konyhai hulladékot, és minden olyat, amit a sima kukákba is elhelyezhetünk, ipari, mezőgazdasági, szolgáltatási tevékenység következtében keletkezett hulladékot, veszélyes hulladékot, építési törmeléket, gumiabroncsot. Továbbá úgynevezett zöld hulladékot – ezek lehetnek: ág, nyesedék, lomb, fű. Nem viszik el a szénport, hamut, földet, elkülönítetten gyűjtött üveget, papír-, műanyag és fémhulladékot, gépjárműroncsot.
Amennyiben a lomtalanítás időpontja, helye túl távoli, vagy ezen időpontról valamilyen oknál fogva lemarad, akkor egész évben igénybe veheti a Szemléletformáló és Újrahasználati Központok valamelyikét, mint a lomtalanítás egész évben elérhető alternatíváját, amiről az fkf.hu honlapján bővebben tájékozódhat, illetve itt megtalálja a címeket is. Erre 2016 nyarától van lehetőség.
A lomokat a lakóháza előtti, a szemétszállító járművekkel jól megközelíthető közterületre kell kihelyezni. Semmiképpen sem az úttestre, mert akadályozhatják a forgalmat, illetve balesetet okozhatnak! Az FKF a lomtalanítást követően elvégzi az úttest takarítását, de az ingatlan előtti terület, valamint járdaszakasz tisztaságának biztosítása az ingatlan tulajdonosának, illetve üzemeltetőjének a kötelessége.
Veszélyes hulladéknak számítanak többek között: hűtő, monitorok és tévé, akkumulátorok, autógumi, villanykörte, elektronikai hulladékok, szárazelemek, neoncső, lázmérő, festékek, hígítók, lakkok, oldószerek, savak, lúgok, vegyszerek, fáradt olaj, használt sütőzsiradék, növényvédő szerek, gombaölő szerek, rovarölő szerek, hipó, sósav, gyógyszermaradványok, mosószerek és hasonló vegyszerek. Ezeket külön kell kezelni, és az arra kijelölt hulladékudvarba kell elszállítani.
Országszerte igénybe vehetőek egész évben a hulladékudvarok. Pécsen 2017-ben változott a rendszer, onnantól kezdve egyénileg és levélben kell igényelni a lomok elszállítását. Ahogy most már Szegeden, Vásárhelyen és Makón is házhoz megy a lomtalanítás.
A miskolciak szintén eltértek a korábbi menetrend szerinti gyakorlattól, és a lomtalanítást nem előre meghirdetett napokon, hanem a lakosság igénybejelentése alapján, előre egyeztetett napon végzik el, amit évente két alkalommal lehet igénybe venni.
Debrecenben március elsején kezdődik a tavaszi lomtalanítás. A háztartásokban feleslegessé vált hulladékokat itt május 10-ig szállítják el az AKSD Városgazdálkodási Kft. munkásai. A szállítási útvonalakról hírlevélben értesülhetnek a lakók.