<p>Sokan úgy indulnak el pihenni, vagy egy külföldi kirándulásra, hogy nem kötnek biztosítást, mivel úgysem éri őket baj, azonban ha mégis, mélyen zsebbe nyúlhatunk, hogy kifizessük az ellátást. A megfelelő fedezettel viszont napi pár száz forintért ellátnak minket, ha probléma adódik.</p>
Forrás: Thinkstock
A kockázatviselés egyik legfontosabb eleme az orvosi költségek térítése (baleset vagy betegség). Európában elég lehet, ha olyan szolgáltatást választunk, amely néhány milliós limitet állít be erre a célra, azonban Európán kívül már a magasabb limit lehet a kedvezőbb, ugyanis az ellátás ára is nőhet, persze balesettől függően. Csomagjainkra is érdemes gondolni, főleg az értékesebb tárgyakra, mint például a fényképezőgép, laptop. Jó tudni, hogy az őrizetlen járműben hagyott értéktárgyak ellopását a legtöbb utasbiztosítás akkor sem fedezi, ha az kívülről nem látható helyen volt. Kiegészítő szolgáltatásként köthetünk felelősségbiztosítást az általunk okozott károkra.
A biztosítók csak az előre nem látható eseményekre nyújtanak fedezetet, azaz a már ismert betegségek, pl. cukorbetegség vagy terhesség miatt fellépő problémákra nem terjed ki a kockázatviselés. Ugyanígy nem fogják megtéríteni azt a kárt, ha azt ittas vagy kábítószer hatása alatt lévő állapotban okoztuk.
Mielőtt felszállnánk egy messzi, egzotikus országba tartó repülőgépre, mindig tájékozódjunk az ottani körülményekről. Fontos az elővigyázatosság, így lehetőleg csak előre palackozott vizet fogyasszunk, és az étellel is legyünk kötültekintőek. Sajnos még a legkörültekintőbb emberekkel is történhetnek balesetek, ilyenkor jó, ha az utazás időtartamára van biztosításunk.
Attól, hogy valaki rendelkezik Európai Egészségügyi Kártyával (EEK), még szüksége lehet a biztosításra, mivel a kártya nem nyújt teljes körű védelmet. Ha fedezet nélkül indul útnak, akkor számolnia kell azzal, hogy egyes ellátásokat saját magának kell kifizetnie, ha baj történik, többek között például helikopteres mentés, búvárkodáskor felmerülő baleset miatti ellátás, vényköteles gyógyszer kiváltása, valamit gyógyászati segédeszközök ára (térdrögzítő, mankó).
Azoknak, akik a havas hegységekre vágynak, érdemes olyan biztosítót választani, amely kiterjed az olyan extrém sportokra, mint a síelés, vagy a snowboard. Ilyen esetekben fontos, hogy a biztosításunkkal kapjunk orvosi ellátást, illetve mentést a biztonság kedvéért, emellett a felszerelést is védhetjük, ha saját eszközökkel indulunk a hófedte tájakra. Autós utazás esetén a járműre is érdemes gondolni, hiszen a hosszú út kiszámíthatatlan. Egyes biztosítóknál külön igénybe lehet venni olyan lehetőséget, ahol 15 évnél idősebb jármű is védve van.
A biztosító társaságok rendszerint 24 órás telefonügyeletet, úgynevezett asszisztenciaszolgálatot biztosítanak, így, ha baj van, rögtön fel tudjuk venni velük a kapcsolatot, ahol elmondják, hogy hová, melyik kórházba tudunk fordulni segítségért – mondta lapunknak Bakó Balázs, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége marketing és kommunikációs bizottságának tagja. Vannak esetek, amikor a kórházban elég a biztosítási kötvény felmutatása, így nem kell helyben fizetnünk, azonban, ha mégis, akkor minden esetben számlát kell kérnünk, hogy később a biztosító ezt rendezni tudja. Előfordulhat, hogy az életkor, vagy a tengeren túli utazás felárat vonz maga után, azonban minden esetben érdemes biztosítani magunkat a külföldi utazások idején – mondta a szakértő.