<p>Régóta tart a BKK és az automata-fosztogatók harca a fővárosban. Úgy tűnik: a cég képtelen felülkerekedni a trükkös tolvajokon.</p>
Forrás: Bánkúti Sándor
Jobban teszik a fővárosiak, a Budapestre érkező vidékiek meg a turisták, ha nem készpénzért vesznek jegyet, bérletet a BKK-automatákból, mert könnyen bukhatják az aprót.
A tolvajok trükkje egyidős magukkal az automatákkal: rájöttek, hogy könnyen juthatnak pénzhez, ha az érmekiadó nyílást elzárják valamivel. Az automata ugyanis ezután sem jelzett működésképtelenséget, hanem továbbra is engedett fizetni készpénzzel.
Bár a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) jó ideje tud a problémáról, megoldani még az érmeszenzorral sem sikerült maradéktalanul. A Széll Kálmán téren nem találtunk olyan automatát, amelyiknél tudtunk volna készpénzzel fizetni.
Gyanús szemmel méregettük ezért az összeset, és rá is bukkantunk a jó öreg módszerre: az érmék útjának megakadályozására celluxcsíkot ragasztanak fel. Aki még sosem hallott a trükkről, nagy valószínűséggel elbukja a visszajárót. Mi a cellux letépése után háromszáz forintot találtunk.
Mit tehet az utas?
A hoppon maradt vásárló az automata „Segítség” gombjának megnyomásával jelezheti a problémát, illetve felhívhatja, személyesen vagy e-mailben felkeresheti az ügyfélszolgálatot. A BKK minden bejelentést kivizsgál, ám erre harminc napot kell várni. Ha jogosnak bizonyul a panasz, visszatérítik az összeget. Az időigényes procedúra helyett viszont mindenki jobban teszi, ha még a vásárlás előtt egyszerűen belekukkant a billenőajtós nyílásba vagy egyszerűen elfelejti a készpénzes fizetést.
Letilt a szenzor
Mivel a BKK elég régóta tud a problémáról, érmeszenzorokat építtetett be az automatákba tavaly tavasszal.
„A szenzorrendszer az érmecsatorna belsejét folyamatosan szkenneli, és amennyiben idegen tárgyat érzékel legalább 15 másodpercig, aktiválja a készpénzes fizetés tiltását (akár megkezdett tranzakcióról van szó, akár nem).
Így az érintett automatánál a továbbiakban csak bankkártyával lehet fizetni” – írta megkeresésünkre a társaság, amely szerint május óta jelentősen csökkent az esetek száma. De a probléma nem szűnt meg teljesen, így együttműködnek a rendészeti igazgatósággal és a rendőrséggel.