Ön mivel kúrálja magát, ha influenzás? Antibiotikummal – válaszolták több százan a BorsOnline-on feltett kérdésünkre. Arra voltunk kíváncsiak, olvasóink mennyire vannak tisztában azzal, hogy mikor van szükség antibiotikumra és mikor nem.<br />
Kétségbeejtő a helyzet: az alattomos B típusú vírus tovább terjed az országban. A legfrissebb adatok szerint múlt héten közel ötvenezren fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, és negyvennégy új beteg került az intenzív osztályra az előző heti huszonhéttel szemben – adta hírül az Emberi Erőforrások Minisztériumának Kórházhigiénés és Járványügyi Felügyeleti Főosztálya.
A minden eddiginél agresszívebb járvány továbbra is Pest és Fejér megyében dönti ágynak a legtöbb embert.
A kórházi jelentőszolgálat adatai szerint – az előző héthez viszonyítva – 59 százalékkal nőtt a kórházi ápolást igénylők száma. Még mindig nem késő a védőoltást beadatni, mert a járvány márciusig biztosan tart, így még kifejtheti a hatását –kezdte dr. Kóczán István belgyógyász, kardiológus. No de mit tegyünk, ha enélkül szeretnénk felgyorsítani a gyógyulást? Beugratós kérdést tettünk fel olvasóinknak a Borsonline.hu oldalon.
Elképesztő, de több százan vallották azt, hogy antibiotikummal kúrálják magukat, amikor ágynak dönti őket a vírus. – Az antibiotikum nem használ a vírusos fertőzés ellen – kezdte lapunknak dr. Kóczán István.
– Sajnos az emberek többsége nincs ezzel tisztában. Angliában például a rendelőkben kiírják, hogy ne kérjenek antibiotikumot járványos időszakban, mert vírus ellen nem használ. Én nemegyszer hallok olyat, hogy felírja a háziorvos olyan esetben is, amikor egyáltalán nem indokolt. Ha a tünetek alapján vírusfertőzése van valakinek, akkor nincs szüksége gyógyszerre, de ha már felülfertőződésről van szó, akkor kell az antibiotikum, mert az azt jelenti, hogy a baktériumok is megtámadták a szervezetet – magyarázta a doktor, aki a gennyes váladékra, és tüdőgyulladásra utaló jelekre gondolt.