Elárasztják Magyarországot a hamis készítmények és a hatástalan gyógyászati kiegészítők – adta hírül a Fogyasztóvédő és Érdekszövetség.
A külföldön bejelentett cégek sokakat érintő betegségeket használnak fel haszonszerzésre. Noha ezeket csak műtétekkel lehetne megoldani, ők mégis olcsó, amolyan csodapirulákat és készítményeket kínálnak, amiket a weboldalukon keresztül vásárolhatunk meg. A szakértő figyelmeztet: ne dőljön be a „forradalmian új megoldásoknak” és az efféle kifejezéseknek, mert akár az egészsége is veszélybe kerülhet.
Már gyanús lehet, ha túlságosan meggyőző egy oldal, és százszázalékos biztonsággal állítja, hogy a készítményük javít azokon a problémákon, amiket egyébként csak orvosi úton lehetne megoldani – mondta lapunknak dr. Ilku Lívia, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület munkacsoport vezetője. Ilyen megtévesztő felület lehet például a gyors és látványos fogyást ígérő szereket vagy bütyök elleni gyógyászati segédeszközöket kínáló weboldal is.
A kamu eladók gyakorlatilag pszichológiailag próbálnak bennünket befolyásolni.
– Ha valami olyasmit árulnak a neten, amit csodaszerként hirdetnek, azonnal felejtse el a vásárlást. Ezek a hamis oldalak a vágyainkat akarják eladni nekünk, ezt használják ki. Bizalomébresztő dolgokkal keltik fel a figyelmet, például megszólal egy csinos doktornő, aki lehet, hogy nem is létezik, vagy több pozitív visszajelzést is olvashatunk, amik szintén hamisak.
Kecsegtető lehet még a házhoz szállítás és az online kártyás fizetés lehetősége is, vagy az, hogy pontosan rámutatnak a problémánkra, és részletesen leírják, hogy az adott szerrel hogyan és milyen változást tudunk elérni – magyarázta a szakértô. Ha már megrendeltük az árut, nincs visszaút, nem tudunk reklamálni, mert ezek mögött általában külföldi céghálózat áll, az ember futhat a pénze után, és reménykedhet, hogy nem lesz baja.
Ahhoz, hogy meggyőződjünk egy weboldal hitelességéről, keressük fel a www.ogyei.gov.hu webhelyet, ahol összegyűjtötték az összes legális internetes felületet, ahol gyógyszert vásárolhatunk.
A hitelességet egy zöld ikon jelzi, amire ha rákattintunk, visszakerülünk az OGYÉI oldalára. Ez a biztosítás arra, hogy biztonságos helyen járunk.
Visszahívták a fájdalomcsillapítót
Még a patikákba is kerülhetnek olyan készítmények, amelyeket aztán visszahívnak. Ez történt például 2012-ben, amikor egy olyan szívgyógyszer került a gyógyszertárakba, amelynek más volt a neve a dobozon és más a buborékcsomagoláson. A Nebacon nevű szert előállító vállalatnak beszerzési problémája akadt, így Németországból rendeltek hasonló hatóanyagú készítményeket. De nem kell ennyire visszamenni az időben ahhoz, hogy gyógyszerbotrányba ütközzünk. Tavaly márciusban Európa több országát is érintették a megbízhatatlan klinikai teszttel gyártott gyógyszerek. Hazánkba is jutott belőle, de csak egy, az Etrixenal nevű, vény nélkül kapható fájdalom- és gyulladáscsökkentő tabletta. Az ügyet kivizsgálták, az eredményét már nem publikálták.