Ne pocsékoljuk az ételt! Erre nevelik a szülők is a gyerekeket, azonban sok háztartásban előfordul, hogy annyira nem tudnak mit kezdeni az akár pár napos étellel, hogy az inkább a kukában landol. Pedig igazi kincs a vasárnapról megmaradt ételmaradék.
Évente 1,8 millió tonna élelmiszer kerül a kukákba – csak Magyarországon! Ez fejenként 68 kilót jelent, ami az élelmiszer-vásárlásunk 10–11 százaléka, abba pedig még belegondolni is rossz, hogy ez világszinten mekkora mennyiséget jelent. Nemcsak a meggondolatlan pocsékolás a probléma, hanem az is, hogy az élelmiszer-kidobást a pénztárcánk is megsínyli. Egy átlagos magyar család évente ötvenezer forintot az egyébként még felhasználható étellel együtt szó szerint a kukába dob.
Pontosan ezért indított kezdeményezést a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NÉBIH). A Maradék nélkül program célja, hogy ezt a meggondolatlan pocsékolást a minimumra szorítsuk, hogy több pénz maradjon a zsebünkben, és a környezetünket se szennyezzük annyira. Az ételmaradék egyébként sem a kommunális hulladék közé való. A kertes házakban megoldható ezeknek a komposztálása, azonban a társasházak lakói ezt már nehezen tudják megoldani.
Ha okosan csináljuk, akkor szinte nullára tudjuk szorítani a kidobott étel mennyiségét. Persze azért vannak olyan dolgok, mint például a tojáshéj, a csontok, vagy a zöldségek, gyümölcsök csumája, amiket kénytelenek vagyunk a kukába száműzni, azonban ez még mindig a töredéke annak, amit kidobnánk.
Sokszor hallhatjuk azt, hogy lehetőleg mindig annyit főzzünk, ami el is fogy. Ez persze a háztartások többségében nem így van, mert vagy kevesebb lesz például a köret – amit pótolni kell, és ha sok lesz, máris van maradékunk –, vagy több. Egyszerűbb lenne ilyenkor egyből a kukába dobni a megmaradt ételt, de ne tegyük! Nem csak a kuka lesz szagos miatta, de a lehetőséget sem adjunk meg arra, hogy ízletes ételek varázsoljunk belőle.
Adunk néhány tippet az újrahasznosításhoz:
Rizs: párolt zöldségekkel, tojással és reszelt sajttal összegyúrva készítsünk belőle zöldséges rizspogácsát is.
Főtt krumpli: egyszerűen készítsünk belőle krumplis tésztát, de akár szilvás gombóchoz is felhasználhatjuk.
Sült hús és rántott hús: alaposan szedjük le a csontról a húst, így már rengeteg mindent készíthetünk belőle. Tésztára és pizzára is nagyon jól illik, de pépesítve melegszendvicskrémnek is tökéletesen megfelel.
Fonnyadtabb gyümölcsök: megpucolva és felkockázva egy egyszerű süteményt készíthetünk belőle, de akár reggelinek joghurtba is tökéletes, de egy egyszerű gyümölcssalátának is megteszi.
Jó lesz majd valamire
Ezt megveszem, biztos jó lesz valamire. – Ismerős ugye? Szinte mindenki elköveti ezt a hibát, aminek következménye az étel kidobása lesz. Vásárlás után berakjuk a polc legsötétebb sarkába, és már csak akkor jut eszünkbe, hogy az ott van, amikor már régen lejárt a szavatossága. Ilyenkor nincs mese, mehet a kukába. Ezek az úgynevezett elkerülhető élelmiszer-hulladékok, amik a kidobott ételek közel felét teszik ki (48–49 százalék). Ezt elkerülhetjük, ha tényleg tudatosan vásárolunk és mindig összeírjuk azokat a dolgokat, amire tényleg szükségünk van. Mindig ellenőrizzük le, hogy mi van otthon, a spájzban, hűtőben és a szekrényben is, és csak azt vegyük meg, ami tényleg szükséges. A romlandó ételekből ne tartsunk túl sokat egyszerre otthon, mert ha nem fogy el, akkor megint csak elpocsékoltuk a pénzünket is és az ételt is. Az egyik legtöbb probléma azzal van, hogy az ételeket nem megfelelően tároljuk. A megromlott élelmiszereket már sehogy sem tudjuk újra felhasználni, úgyhogy azok mehetnek a szemétbe.