<p>Nemcsak a Bors stábja, hanem egy olvasónk is részt vehetett egy igazi sörfőzésen. Hogyan készül a nemes ital? Mutatjuk!</p>
Alig indult el az idei év, és a 25 éves Békésszentandrási Sörfőzde már három nemzetközi díjat is besöpört. A sörfőzés hazájában, Csehországban kellett megmérettetniük, és nem találtattak könnyűnek. Épp ellenkezőleg! Többek között azzal a Málnás Búza sörrel értek el sikert, amely tavaly az ország söre lett.
A malátától a palackos sörig hosszú út vezet. A Bors és egy olvasónk az egész folyamatot végigkövethette. A kicsiny üzemben harminc fő dolgozik, a sör több száz métert is utazik, mire a palackba vagy a hordóba kerül. Az üzemben a sörfőző mester, Pekár Mihály és Bukovinszky Béla ügyvezető kalauzolt végig. Olvasónkat pedig arról is sikerült meggyőzni: szereti a barna sört. Korábban nem kedvelte.
Pekár Mihály sörfőző mester kalauzolja a Bors olvasóját. A cefrézés során a malátaőrleményt – lassú melegítés mellett – vízzel keverik. Mialatt 65-75 fokra melegszik a „cefre”, kinyerik a hasznos anyagokat és fehérjéket. A gabonaszemek keményítőjét a malátában lévő természetes enzimek alakítják vízben oldható cukorrá. Ezután megszűrik a cefrét, és marad a színsörlé.
A sörléfőzőházban felforralják a szűrt sörlevet, majd hozzáadják a komlót. A komlót egyébként a sör fűszerének is nevezik, főzés közben a komló keserű anyagai kioldódnak, és az eredetileg kissé édeskés sörlevet keserűvé változtatják. Másfél-két órányi főzés után a sörlevet leszűrik, és az erjesztéshez lehűtik.
A sörfőzéshez használt legfőbb alapanyag a maláta, ami nem más, mint a csíráztatott és aszalt árpa. A malátázás során a friss és egészséges gabonaszemeket beáztatják, majd egy magas páratartalmú, meleg helyiségben szétterítve csíráztatják. Körülbelül 20 kiló malátából készül 100 liter sör.
Hatalmas – 5000 literes – tartályokba kerül a lé, ahol akár 15-90 napig is érlelődik. A rozsdamentes erjesztőtankokban adják hozzá a sörélesztőt, amely majd a sörlé cukrait alakítja át alkohollá és termeli a szénsavat is. Az erjesztés során több fázison megy át az ital, míg sörré válik: a főerjedés során keletkezik az alkohol nagy része, ezután kerül a gyümölcsös sörökhöz a valódi gyümölcs, illetve annak sűrítménye. A kondicionálás, ászkolás hónapokig is eltarthat. A főerjedés végén a sörlé tetején barna hab keletkezik.
Ha eltelt a megfelelő idő, akkor már gyakorlatilag iható is lenne a sör. Ilyenkor azonban még zavaros az ital, ezért egyes sörtípusok átesnek még egy szűrésen, ettől lesznek szép tiszta tükrösek.
A végső fázis: a sört hab nélkül, tisztított, fertőtlenített hordóba, palackba töltik. Ahhoz, hogy ne habozzon fel, széndioxid kerül a palackokba, helyére töltik be a futószalagon a 0 fokra lehűtött sört, amit a hagyományos söröskupakkal zárnak le. A folyamat legvégén rákerül a saját címke is, innen már mehet a kereskedőkhöz. Napi szinten ötezer palacknyi sör tud elkészülni.