Háromfogásos menü fejenként 450 forintból? Lehetetlen küldetésnek hangzik, magyar menzaszakácsoknak mégis megy. És nem a lehangoló kinézetű, unottan odalökött milánói bordára kell gondolni.
Selymes csicsókaleves zöldségtatárral, spenótos harcsa savanyított zöldségekkel, valamint eperkrémes spárgával – mindez a menzán a csontleves, a paradicsomos húsgombóc és a banán helyett. És ki lehet hozni fejenként 450 forintból! Ezt bizonyították be azok a közétkeztetésben dolgozó szakácsok, akik Budapesten versenyeztek a múlt hét végén. Menüiket szakértői zsűri értékelte.
Van, aki már öt éve visszajár a versenyre, de olyan csapatok is beneveztek, amelyek még sosem. A Balatonlellei Füles Mackó Bölcsőde két szakácsa például sosem gondolta, hogy ekkorát tudnak fejlődni. Pedig teljesítményükért három különdíjat is kaptak.
– Az nem okozott gondot, hogy ekkora összegből hozzuk ki a maximumot, hiszen ezt napi szinten ennyiből kell megoldani. Mi már évek óta csináljuk a menzareformot, a kicsik rendszeresen kapnak nálunk például kölest, amit be is válogattunk a menünkbe. Óriási lehetőség volt ez nekünk, mert nincs ma család, akinek legalább egy tagja ne találkozna a menzakoszttal – mondta a Borsnak Tölgyesi Ferencné Kati.
Több ezer adagban lefőzetik a menüket
A verseny indulása után két évvel szállt be a szervezésbe a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Akkor és most is úgy gondolják, nagy szükség van a fejlődésre a menzakosztban:
– A fejenkénti 450 forintot a tavalyi beszerzési árakból számoltuk, persze ebben nincs benne a rezsiköltség, de csak az alapanyagokkal számolva ki lehet ennyiből jönni. Abból is látszik ez, hogy az elmúlt évek versenymenüit sokan főzik már a konyhájukon nagy sikerrel. Most azt tervezzük, hogy az ideieket is lefőzetjük több ezer adagban is – nyilatkozta Zoltai Anna, a Nébih Vendéglátás- és Étkeztetés-felügyeleti Osztályának vezetője.
A menzaszakács is tud valamit
Néhány esztendeje még lasszóval fogdosták a résztvevőket, idén már 52 csapat vágott neki a kihívásnak.
– Évekkel ezelőtt külföldön azt láttam, hogy a közkonyhákon dolgozó séfek legalább olyan népszerűek és híresek, mint a sztárszakácsok – mondta a Borsnak Némedi József, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség szakbizottságának elnöke, a verseny ötletgazdája. – Itthon ez távolról sincs így, ezért gondoltam, hogy kellene egy verseny, amin meg mutathatjuk, hogy itt is tudnak annyit a szakácsok.