Aggasztóan araszol az ezer forint felé a banán kilónkénti ára. A déligyümölcsöt az Agrárgazdasági Kutatóintézet szerint az év első öt hetében 28 százalékkal magasabb átlagáron – 396 forintért – adták a Budapesti Nagybani Piacon, mint 2017-ben ugyanekkor. Megnéztük a friss adatokat: a nagybanin, ahol sok kereskedő beszerzi a zöldséget-gyümölcsöt, február 9. és 21. között az első osztályú banán kilójáért legkevesebb 400, legfeljebb 420 forintot kértek. Most csütörtökön azonban még tovább emelkedett a felső határ: már 445 forintnál jár. Erre jön még a viszonteladó haszna, így nem csoda, hogy sok üzletben már jóval 600 forint felett van a gyümölcs kilója. A banán a hazai gyümölcsfogyasztási toplista 3. helyén áll az alma és a dinnye mögött – a GfK Hungária őszi felmérése szerint.
– A banán nálunk most 498 forint, vagyis jelentősen drágább a korábbiakhoz képest, de ugyanannyit adunk el belőle, mint pár hónappal ezelőtt. Az emberek szeretik, keresik és viszik – erősítette meg a Borsnak Weiss József a fővárosi Fény utcai piacon.
– Az Európába kerülő banánt Costa Ricában, Kolumbiában, Ecuadorban termesztik, és az ár elsődlegesen az ottani földek állapotától, az időjárástól és a behozott termék mennyiségétől függ – nyilatkozta a Borsnak Valu Tamás, az Elise Fruit Kft. kereskedelmi igazgatója. A hazai behozatal ezen a cégen keresztül zajlik. – A dél-amerikai áru belga és holland közvetítőkön keresztül jut el hozzánk. Három-öt évente, amikor rosszabbodnak az időjárási viszonyok, főleg, amikor a nagy esők elárasztják a földeket, a megtermelt banán mennyisége jelentősen csökken. Ennek pedig árfelhajtó hatása van, ezt látjuk most.